"Számos tulajdonos megjelent, ők elszállítják az ingóságaikat, a többiek egy központi raktárból vehetik majd át a már elszállításra került ingóságaikat" - mondta a helyszínről Dunai Péter.
A horvát környezetvédelmi minisztérium emberei pénteken is folytatták az engedély nélküli ingatlanok bontását. A tárca honlapjára (www.mzopu.hr) péntek délután feltett közlemény szerint a Mratina- és a Slatina-öbölben péntekig összesen nyolc építményt számoltak fel, közülük kettő magyar tulajdonban állt. Előkészítették további két olyan apartmankomplexum lebontását is, amelyek mindegyike 16 apartmant tartalmaz és magyar tulajdonban van. E két épületet még pénteken lebontják.
A hatóságok hozzáfogtak a Svinja-öbölben is öt, épülőben lévő, de építési engedéllyel nem rendelkező létesítmény lebontásához (ezek horvát állampolgárok tulajdonában vannak), és további apartman- és víkendházak elbontásának előkészítése folyik itt, ennek keretében kiürítik az épületeket.
Magyar tulajdonú apartmanházakat két helyen bontanak, a Slatina-öbölben, illetve az úgynevezett "magyar utcában", ahol kizárólag magyar tulajdonú ingatlanok vannak. Ez utóbbi házsoron egyes tulajdonosok ugyancsak pakolják ki ingóságaikat, s elkezdték maguk lebontani a házaikat, ami jelenleg a nyílászárók eltávolítását jelenti" - fejtette ki a konzul.
Korábban a tulajdonosok a rendőri biztosítás miatt nem tudták megközelíteni a helyszínt, ahol a tengerpart menti 70 méteres sávban, törvénybe ütközően megépült ingatlanokat számolják fel. A megváltozott helyzet a konzul saját hatáskörben folytatott tárgyalásainak eredménye, arról ugyanakkor Dunai nem tudott beszámolni, hogy politikai vonalon folyik-e további egyezkedés.
Marin Skenderovic, a Horvát Idegenforgalmi Közösség budapesti képviselője az MTI-nek pénteken arról beszélt, hogy a horvát hatóságok leltárt vesznek föl minden tárgyról és a még fölhasználható építési anyagokról, ajtókról és ablakról, és úgy szállítják raktárakba. Megerősítette, hogy a parti sávtól beljebb lévő, engedély nélkül épült villák sorsáról még vita van a helyi önkormányzat és a környezetvédelmi tárca között, ugyanis a terület nincs közművesítve.
Az építési engedélyek ellenőrzése folytatódik a horvát szigeteken és a part mentén. Így például amerikai tulajdonú, engedély nélkül épült villákra is bontás vár Rab szigetén. A hatósági intézkedések május végéig, a turista szezon kezdetéig tartanak, majd ősszel folytatódnak a horvát Adrián. Horvátországban márciusig már mintegy ezer nyaralót bontottak le a tengerpart mentén engedély nélkül épített létesítmények közül, és Vir szigetén már két évtizede "harcol" az építésügyi felügyelet az engedély nélküli építtetők ellen - derül ki a horvát környezetvédelmi és építésügyi minisztérium internetes honlapján közzétett szóvivői állásfoglalások sorozatából.