A védelmi minisztérium szóvivője szerint a hadsereg ura a helyzetnek. Helyszíni tudósítások megerősítették, hogy sehol sem hallatszott fegyverropogás az afgán fővárosban, és felcsapó lángok vagy füstoszlopok sem jeleztek újabb zavargásokat. Ez a viszonylag nyugalmas összkép éles ellentétben állt az előző napival, amikor "halál Amerikára" kiáltásokkal tüntetők tömege vonult az Amerika-barát elnök, Hamid Karzai rezidenciája felé, lázongók csoportjai rendőrautókat gyújtottak fel és épületeket fosztottak ki - elsősorban külföldi szervezetek hivatali épületeit.
A Kabulban tartózkodó külföldiek népes közössége a keddi viszonylagos nyugalom ellenére is aggódó készenlétben figyeli a fejleményeket, készen arra, hogy újabb zavargások esetén elmeneküljön az afgán fővárosból, vagy védett helyre vonuljon azon belül. Több nagykövetség arra szólította fel Kabulban élő állampolgárait, hogy egyelőre ne mozduljanak ki kabuli otthonukból.
Az erőszakcselekmények előzménye egy közlekedési szerencsétlenség volt, amelyet egy amerikai katonai teherautó okozott: az amerikai gépjármű fékhiba miatt belerohant Kabulban közlekedési dugóba szorult helyi polgári gépjárművekbe, öt ember halálát okozva. Az amerikai katonák, amikor az eset miatt felbőszült helyi lakosok fenyegetően léptek fel velük szemben, rálőttek a tömegre, hogy kiszabaduljanak gyűrűjéből. Négy civil életét vesztette az amerikai sortűzben.
A hétfői volt a legsúlyosabb zavargás az afgán fővárosban 2001. óta, amióta az amerikai hadsereg - az afganisztáni fegyveres ellenzékkel összefogva - kiűzte Kabulból a korábbi rendszer urait, a fanatikus szunnita muzulmán tálibokat.