Név nélkül, magas rangú katonákra hivatkozva a napilap arról számol be, hogy a megtekintett halotti bizonyítványok tanúsága szerint az irakiakkal fej- vagy mell-lövés végzett. A Gregory Watt ezredes vezette bizottság annak is utánajárt, hogy az események után néhány héttel 38 ezer dollárt fizettek ki az áldozatok hozzátartozóinak.
A Fehér Ház szóvivője szerdán arról biztosította az újságírókat, hogy a vizsgálat lezárultával a Hadíszában történtekről minden részletet közzé fognak tenni.
A Time magazin volt a első, amely - idén márciusban - hírt adott arról, hogy amerikai tengerészgyalogok egy bajtársuk haláláért megtorlásul 24 polgári személyt öltek meg hidegvérrel, majd az ügyet megpróbálták eltussolni. George Bush amerikai elnök szóvivőjének közlése szerint akkor szerzett tudomást az esetről, amikor a Time telefonon érdeklődni kezdett a Fehér Háznál.
Irak új washingtoni nagykövetének 21 éves egyetemista unokaöccsét valamivel korábban, tavaly júniusban ugyancsak Hadíszában ugyancsak amerikai tengerészgyalogosok ölték meg - ezt maga a nagykövet, Samir al-Sumaidaie mondta kedden a CNN televíziónak, alig néhány órával azután, hogy átadta megbízólevelét George Bush amerikai elnöknek.
"Úgy gondolom, unokaöcsémet szándékosan ölték meg, anélkül, hogy arra okot adott volna - hangoztatta. - Házról házra jártak, az unokaöcsém nyitott nekik ajtót. Anyja és testvérei is ott voltak, amikor lelőtték." Hozzátette, hogy a hivatalos amerikai vizsgálat szerint a tengerészgyalogosok ártatlanok voltak, de ő nem ért egyet ezzel a következtetéssel. Azt is megemlítette, hogy nem sokkal később három másik fegyvertelen fiatalt is lelőttek a tengerészgyalogosok, akik aligha jelenthettek veszélyt rájuk.