Aidan White, a Nemzetközi Újságíró Szövetség (NÚSZ) vezetője felkérte az Európai Bizottságot és az Európai Parlamentet annak felderítésére, hogy folyik-e összehangolt politika az Európai Unión belül a biztonsági szervek között a média megfigyelésére – vált ismertté csütörtökön Berlinben.
A Nemzetközi Újságíró Szövetség (NÚSZ) levelet intézett az európai intézmények vezetőihez, amelyben annak a véleményének ad hangot, hogy úgy tűnik: a "rutinmegfigyelés kultúrája" van kialakulóban, és ez veszélyeztetheti a sajtószabadságot.
Egyre világosabb, hogy nincsenek érvényben hathatós intézkedések a jogos újságírói tevékenység védelmére az Európai Unión belül a rendőrség és a biztonsági erők általi megfigyeléssel szemben – állapította meg White.
A NÚSZ elnöke holland, dán és német példákat is felhozott arra, hogy hírszerző szolgálatok mennyire megpróbálnak beavatkozni a szerkesztőségek munkájába, az újságírók munkamódszereibe és magánéletébe.
Németországban a szakszolgálatok törvényességi felügyeletét ellátó parlamenti bizottság felkérésére született egy jelentés, amelyből egyebek között az derült ki, hogy a külföldi jogosítványokkal rendelkező német hírszerzés, a BND (Bundesnachrichtendienst) miként állított rá újságírókat újságírókra, állítólag csak azt akarván kideríteni, hogy hol szivárognak ki bizalmas információk a BND-ből.
A közel 180 oldalas jelentést megkurtítva és "rejtjelezve", az újságírók neveit egy-egy betűvel behelyettesítve, nyilvánosságra is hozták. A jelentésből kiviláglott, hogy a BND-nek nem került különösebb erőfeszítésébe pénzért, vagy információért cserébe rávenni újságírókat kollégák kifigyelésére.