Elemzők korábban is számítottak rá, hogy a francia kormány mindent elkövet az állami kiadások növekedésének lassítására, úgy, hogy az elmaradjon az inflációtól, és tovább lehessen csökkenteni az államháztartási hiányt, de eddig csak 10 ezer állami állás megszüntetésének tervéről szóltak a pénzügyminisztériumi illetékesek.
Ha a 15 ezres szám igazolódik, az meggyőzheti a piacokat, hogy a francia kormány komolyan veszi a deficitcsökkentést, írta a hírügynökség.
Az Európai Bizottság, hosszas egyeztetés után, elismerte, hogy Franciaország államháztartási hiánya tavaly a GDP 2,9 százalékára csökkent, alatta maradva a legföljebb 3 százalékos euróövezeti küszöbértéknek. Ősszel a brüsszeli bizottság még 3,2 százalékos hiányt valószínűsített Franciaországnak tavalyra. Erre az évre az EU-bizottság jelenleg 3,0 százalékos, jövőre 3,1 százalékos hiányt jósol, a szerkezeti reformok késlekedése miatt.
Az EU-bizottság számítása szerint a két legnagyobb EU-beli szabálysértőnél, Franciaországban az államháztartási hiány tavalyelőtt, azaz 2004-ben egymás után a harmadik évben, Németországban tavaly, azaz 2005-ben már a negyedik évben lépte túl a 3 százalékos deficithatárt. A nagyobb euróövezeti "határsértők" közül korábban Olaszország haladékot - két évet -, Németország és Franciaország pedig már 2003. novemberben gyakorlatilag eljárási kegyelmet kapott a pénzügyminiszteri tanácstól, a brüsszeli bizottság tiltakozása ellenére. Németország ellen az EU-bizottság nemrég felújította az eljárást.
Franciaország államháztartási hiánya 2001-ben a GDP 1,5 százaléka, 2002-ben a 3,2 százaléka, 2003-ban a 4,2 százaléka, 2004-ben a 3,7 százaléka volt.