A miniszterelnök-helyettes a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) számos parlamenti képviselője és szenátora, a megyei tanács több vezetője, valamint a magyarországi és svédországi testvérmegyék képviselőinek jelenlétében, ünnepi keretek között avatta fel az árkosi Európai Tanulmányi Központ épületét. A korszerű, számos európai felkészítő képzésnek helyet adó intézményt a román és a magyar komány, valamint a testvérmegyék jelentős anyagi támogatásával mintegy tíz milliárd régi lej (csaknem 300 ezer euró) értékű beruházással hozták létre.
Beszédében az RMDSZ elnöke úgy vélte: a globalizációs folyamatok miatt az európai nemzeteknek alapvető szükségük van az együttműködésre, a szolidaritásra, ez az európai együttlét azonban nem eredményezi a régiók, a közösségek, a nyelvi, kulturális sajátosságok egybemosását, ellenkezőleg, ezek megőrzését segíti elő. A szövetségi elnök úgy értékelte, hogy az uniós csatlakozás nyomán éles versenyhelyzet alakul ki a különböző régiók, települések között az uniós források felhasználása tekintetében, és ebben a versenyben azok nyernek, akik korszerű, európai tudás birtokában vannak, akik tudják, hogyan kell élni, működni Európában.
Az árkosi intézmény e tekintetben kiemelt jelentőségű lesz a székelyföldi magyarság számára - hívta fel a figyelmet Markó Béla. A miniszterelnök-helyettes szerint, bár vannak már felkészült, dinamikus polgármesterek, összességében az önkormányzatok nincsenek még felkészülve a csatlakozásra, felkészítésük az RMDSZ számára kiemelt fontosságú a továbbiakban - szögezte le.
Demeter János, a Kovászna megyei Tanács elnöke köszöntőjében úgy vélte, a magyarság számára a képzésbe, a tudásba való befektetés a legjobban megtérülő vállalkozás. A megyei vezető megköszönte a román, a magyar kormány, valamint az RMDSZ támogatását, úgy értékelve: az árkosi tanulmányi központ létrehozása a nemzeti