Juhász Ferenc előző honvédelmi miniszter tavaly júniusban jelentette be, hogy létrejött egy kormányzati szakértői csoport, amely megvizsgálja Magyarország esetleges részvételét. A szerdai döntés értelmében Magyarország két évre vállalta a feladatot, azaz a 21.118 négyzetkilométer területű és 780 ezer lakosú Baglán tartományi újjáépítési csoport vezetését.
Még nincs reakció |
A NATO brüsszeli központja egyelőre nem reagált az afganisztáni tartományi újjáépítő csoport (PRT) átvételére vonatkozó magyar kormánydöntésre, ugyanakkor egy magát megnevezni nem kívánó tisztségviselő - hangsúlyozva, hogy nem hivatalos minőségben nyilatkozik - üdvözölte a lépést. |
Jelenleg mintegy 180 magyar katona szolgál a NATO által vezetett afganisztáni műveletben. Most éppen a Bercsényi László Felderítő-zászlóalj és a Könnyű Vegyes Zászlóalj állománya közösen látja el feladatait egy norvég zászlóalj parancsnokság alárendeltségében, Kabulban.
Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium (HM) szóvivője elmondta, hogy a Magyar Honvédség a kormány szerdai döntése után elkezdi kidolgozni a pontos ütemtervet a Baglán tartományban lévő holland táborba való áttelepülésre. A Puli-Humri településen lévő tábort a hollandok átadják a magyaroknak, ugyanis a hollandok egy másik tartományi csoportot vezetnek majd. Kabulból először a szálláscsinálók települnek majd át, majd a főerők költöznek be a holland katonák táborába.
A magyar katonák feladata a tartományi újjáépítési csoportban hasonló lesz a mostanihoz. Ők biztosítják majd azoknak a civil szakembereknek, szakértőknek a biztonságát, akik a tartományban az újjáépítési feladatot végzik majd.
Bocskai István elmondta, hogy a különböző projektek - például egy iskola helyreállítása, vagy egy kútfúrás - biztonságáért is a magyar katonák felelnek majd. A szóvivő azt is elmondta, Magyarország kezdeményezni fogja, hogy a környező országok katonai erővel is járuljanak hozzá a magyar vezetésű újjáépítési csoporthoz. A szóvivő ismertetése szerint a HM-et a misszió katonai elemeinek költsége terheli.