Elítélik az észak-koreai rakétakísérleteket

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az USA, Japán és Ausztrália élesen elítélte az észak-koreai rakétakísérleteket, Kína tartózkodik a phenjani lépés kommentálásától.

A Fehér Ház figyelmeztette Észak-Koreát, hogy tartózkodjék a további provokatív lépésektől, az újabb rakétakísérletektől. "Az Egyesült Államok határozottan elítéli az észak-koreai rakétakísérleteket. Észak-Korea makacsul figyelmen kívül hagyja a nemzetközi közösség önmérsékletre intő felhívásait. Az Egyesült Államok minden szükséges intézkedést megtesz saját maga és szövetségesei védelmére" - mondta Tony Snow, a Fehér Ház szóvivője a szerdán végrehajtott észak-koreai rakétakísérlet-sorozatra reagálva. Szavai szerint az elszegényedett kommunista ország csak fokozta ezzel a "vakmerő" lépésével nemzetközi elszigeteltségét.

Japán az észak-koreai rakétakísérleteket elítélő határozati javaslatot készül beterjeszteni az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülésén - jelentette szerdán a japán Kyodo hírügynökség New Yorkból, biztonsági tanácsi forrásokra hivatkozva. A BT éppen Tokió kérésére tart rendkívüli tanácskozást szerdán az észak-koreai rakétakísérletek ügyében.

A japán külügyminisztérium egy illetékese közölte a médiával, hogy Japán hat hónapra megtiltja egy eddig közlekedő észak-koreai komphajó kikötését japán kikötőkben. (A Man Gjong Bong komphajónak éppen szerdán kellett volna befutnia menetrend szerint a Japán északi részén lévő Niigata kikötőjébe.) Tokió hivatalosan is tiltakozott Phenjan képviselőinél a rakétakísérletek ellen. Mivel a két ország között nincsenek diplomáciai kapcsolatok, a japán fél pekingi diplomáciai csatornákon keresztül juttatta el tiltakozó jegyzékét Phenjan képviselőihez.

Japán erőteljes intézkedésekkel fog válaszolni az észak-koreai rakétakísérletekre - mondta Abe Sinzo japán kormányszóvivő. Abe nyilatkozata szerint ezek a kísérletek súlyosan veszélyeztetik nemcsak Japán, hanem az egész nemzetközi közösség békéjét és stabilitását. Hozzátette: Tokió az Egyesült Államokkal szorosan együttműködve megpróbálja elérni, hogy a BT megfelelő intézkedéseket hozzon Észak-Korea ellen.

Észak-Korea több rakétával végrehajtott szerdai kísérletsorozata provokatív tett volt, amely tovább destabilizálja Ázsia északi térségét - vélekedtek szerdán ausztráliai vezetők. John Howard miniszterelnök felszólította az amerikai, észak- és dél-koreai, kínai, japán és orosz részvétellel tartott hatoldalú tárgyalások Észak-Koreán kívüli részvevőit, hogy teljes egyetértésben szálljanak síkra az észak-koreai rakétakísérletek ellen. Szavai szerint Phenjan megszegte ezzel vállalt nemzetközi kötelezettségeit. Egyúttal követelte Észak-Koreától, hogy haladéktalanul térjen vissza a már közel egy éve szünetelő hatoldalú tárgyalásokhoz.

Alexander Downer külügyminiszter szerint Észak-Korea világosan kimutatta ezzel a kísérlettel, hogy képes vagy legalább is elszánt arra, hogy interkontinentális ballisztikus rakétákat fejlesszen ki. Az ausztráliai külügyminiszter provokatívnak nevezte Phenjan ilyetén magatartását. Közölte: Ausztrália washingtoni nagykövete kérni fogja az Egyesült Államoktól, hogy vigye az ügyet a Biztonsági Tanács elé. Downer hangot adott aggodalmának, hogy Észak-Korea további rakétakísérleteket készíthet elő. Mint mondta, Canberrának vannak erre utaló információi.

Peking egyelőre tartózkodik az észak-koreai rakétakísérletek kommentálásától. A kínai külügyminisztérium egy szóvivője úgy felelt nyugati tudósítók érdeklődésére, hogy "egyelőre nincs mondanivalónk ez ügyben". Nem kívánt előrejelzésekbe bocsátkozni azt illetően, hogyan befolyásolják ezek a kísérletek az észak-koreai atomprogramról tartott hatoldalú tárgyalások jövőjét.