Aszo Taro japán külügyminiszter hétfőn telefonon beszélt amerikai kollégájával, Condoleezza Rice-szal a Japán által a BT-ben előterjesztett határozati javaslatról, és egyetértettek abban, hogy a nemzetközi közösségnek egyhangú álláspontot kellene képviselnie Észak-Koreával szemben - jelentette közleményben a tokiói külügyminisztérium. A BT hétfőn készül szavazni a javaslatról.
Nicholas Burns amerikai külügyi államtitkár vasárnap közölte, hogy az Egyesült Államok össze tud gyűjteni a BT-ben annyi szavazatot, amennyi Észak-Korea elleni büntetőintézkedések elrendeléséhez szükséges. Kína és Oroszország ellenzi a határozatát és meg is vétózhatja azt. Megtehetik azonban azt is, hogy tartózkodnak a szavazástól, miáltal lehetővé teszik a határozat elfogadását. Eddig egyikük sem jelezte ebbéli szándékát.
Burns elismerte: Washington nem kapott biztosítékot Pekingtől arra, hogy Kína nem él vétójogával, az államtitkár szerint azonban Peking még nem mondta ki a végső szót az ügyben. A kínai vezetők még tanakodnak, hogy mit tegyenek, s döntésük függhet attól, hogy mit mondanak nekik az észak-koreai vezetők Phenjanban - mondta. (Hétfőn kínai küldöttség utazott Phenjanba.)
Abe Sinzo, a japán kormány főtitkára hétfői sajtótájékoztatóján rámutatott: Kínának jelentős szerepe van abban, hogy sikerül-e felújítani a hathatalmi tárgyalásokat. Az észak-koreai atomprogram és a rakétakísérletek ügyét a hathatalmi tárgyalások keretében kell megoldani - szögezte le.
Az Egyesült Államok, Oroszország, Japán, Kína, Észak- és Dél-Korea részvételével folyó tárgyalássorozat legutóbbi fordulója tavaly novemberben volt, azóta a sorozat Phenjan távolmaradása miatt megszakadt.