Több ország kimenekíti polgárait Libanonból

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Libanonban tartózkodó állampolgárai elszállításának előkészítésén dolgozik több európai kormány a közel-keleti ország elleni izraeli hadműveletek miatt. A bejrúti olasz nagykövetség meg is kezdte több mint négyszáz külföldi elszállítását.

 
Izrael szerdán indított támadást indított Libanon ellen, légi és tengeri blokád alá vonva az országot, miután a Hezbollah síita szervezet egy támadásban megölt nyolc izraeli katonát és elrabolt két másikat.
 
A bejrúti olasz nagykövetség 410 külföldit - többnyire európai uniós országokból valókat - , köztük számos olaszt szállított buszon Észak-Libanonba, hogy a szíriai Latakiába utaztassa át őket, onnan pedig két csapatszállító és egy polgári repülőgép viszi őket Rómába - közölte a római külügyminisztérium. Becslések szerint mintegy 1300 olasz állampolgár tartózkodik a közel-keleti országban.
 
A francia kormány szombaton bejelentette, hogy állampolgárai evakuálását készíti elő. A turistákat és az ott élőket egyaránt számításba véve mintegy húszezerre becsülik a Libanonban tartózkodó franciák számát.
 
A tervek szerint autóbuszokkal és személyautókkal közúton a szíriai fővárosba, Damaszkuszba és a jordániai Ammánba szállítják őket. Cipruson létrehoznak egy evakuációs központot és vasárnap útnak indítanak egy 800-1000 férőhelyes kompot Bejrút és a földközi-tengeri sziget között.
 
A skandináv országok pénteken hozzákezdtek a kitelepítés megtervezéséhez. Norvégia azt tervezi, hogy vasárnap buszokat indít Bejrútból Damaszkuszba, Svédország pedig Ciprus érintésével menekítené ki állampolgárai.
 
A német külügyminisztérium pénteken azt közölte, egyelőre nem gondolnak evakuálásra. A tárca mindazonáltal azonnali hatállyal eltanácsolta az odautazástól a németeket, a már ott lévő mintegy 1100 állampolgárának pedig azt ajánlotta Németország, hogy lehetőség szerint maradjanak tartózkodási helyükön.
 
Az Egyesült Államok szintén terveket készít a mintegy 25 ezer állampolgárának elszállítására. Sean McCormack külügyi szóvivő mindamellett pénteken ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az amerikaiaknak pillanatnyilag maguknak kell felmérniük a biztonsági helyzetet.