Már Libanonban vannak az izraeli páncélosok

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Izraeli harckocsik lépték át szerdán az izraeli-libanoni határt. A libanoni rendőrség szerint a páncélosok az ország területére érve heves ellenállásba ütköztek. A Hezbollah továbbra is támadja rakétáival Izraelt, az egyik rakéta egy lakóházba csapódott, melynek következtében civilek, köztük gyermekek haltak meg.

Az izraeli páncélosok Ajtarún és Bint-Dzsbeil között három ponton hatoltak be libanoni területre, s Dél-Libanon középső övezetében heves rakétapárbaj bontakozott ki. A harcokban – a Hezbollah libanoni síita szervezet televíziója szerint - három izraeli katona vesztette életét, tíz pedig megsebesült. Az al-Arabíja és az al-Dzsazíra arab hírtelevíziók korábban két izraeli katona haláláról, és kettő megsebesüléséről számoltak be. Izraeli orvosok a két sebesült katonáról szóló értesülést megerősítették.

A Hezbollah közben arról számolt be, hogy fegyveresei visszaverték az izraeli hadsereg harmadik betörési kísérletét Ajtarún településnél. Izraeli katonai források pedig azt közölték, hogy az ugyancsak a két ország határán lévő Avivim körzetében tűzpárbajt vívtak egymással a szembenálló felek.

Akcióban az izraeli katonák
© AP
Izraeli források nem tartják kizártnak, hogy a Hezbollah harcosainak sikerült izraeli területre jutniuk. A Hezbollah szerda délután a határtól 30 kilométerre fekvő Názáretet támadta katyusa rakétáival, a támadásban három izraeli, köztük két gyermek vesztette életét.  A rakétatámadásnak számos sebesültje van, közülük négy állapota súlyos. A rakéták egyike egy lakóházba csapódott.

Egy magas rangú izraeli katonatiszt közölte, hogy az izraeli haderő a Hezbollah rakétaarzenáljának már mintegy felét megsemmisítette offenzívája során, ezzel szemben a Hezbollah politikai bizottságának egyik tagja azt állítja: az izraeli hadseregnek nem sikerült elvágnia a Hezbollah fegyverutánpótlását Dél-Libanon felé, habár "lezárták az utakat és bombázzák a teherautókat".

Az USA menekíti polgárait

Az Egyesült Államok is megkezdte szerdán állampolgárainak jelentős számban történő kimenekítését Libanonból, de közben folytatódott a legkülönbözőbb állampolgárságú külföldiek evakuálása is.

Kimenekített amerikaiak
© AP
Az amerikaiak kimenekítésében kilenc hadihajó - köztük egy helikopterhordozó -, több ezer tengerészgyalogos és haditengerész vesz részt. Szerdán a tervek szerint több mint 2400 honfitársuknak segítenek elhagyni az országot. Ez az első jelentősebb csoport abból a 8000 amerikaiból, aki távozni akar. A kimenekítetteket először Ciprusra szállítják. Egy Norvégia által bérelt hajó korábban már a szigetországba szállított 126 amerikait mintegy ezer európaival együtt.

A Libanonból való menekítéstől függetlenül a jeruzsálemi amerikai konzulátus evakuált 105 amerikai állampolgárt a Gázai övezetből, ahol szintén izraeli katonai offenzíva zajlik. Ezek az amerikaiak vagy hozzátartozóikat látogatták meg az övezetben, vagy maguk is ott laknak.

Az izraeli hadsereg a Gázai övezetben és a Ciszjordániában kirobbant összecsapásokban megölt kilenc palesztint, köztük négy fegyverest és két civilt, amikor harckocsik hatoltak be egy gázai övezeti menekülttáborba. Magas az izraeli akció sebesültjeinek száma is.

Politikusok a konfliktusról (Oldaltörés)

Eltérő véleményeket fogalmaztak meg a közel-keleti krízis kapcsán a politikusok. Massimo d’Alema olasz külügyminiszter élesen bírálta Izrael libanoni magatartását, több olasz politikus azonban azt szorgalmazta, hogy a római kormány továbbra is a párbeszédet keresse, ne pedig csak az egyik felet ítélje el.

Az Európai Unió biztonság- és külpolitikai főképviselője a fegyveres konfliktus azonnali befejezésére szólította fel szerdán Izraelt és a libanoni Hezbollah milíciát. Javier Solana egyben bírálta, hogy a Hezbollah foglyuk ejtette a két izraeli katonát. Solana sürgette mielőbbi szabadon engedésüket.

Tony Blair brit kormányfő elutasította szerdán azokat a felhívásokat, hogy szólítsa fel Izraelt egyoldalú tűzszünetre anélkül, hogy a Hezbollah libanoni síita szervezet előzőleg szabadon engedné a két elrabolt izraeli katonát és felhagyna az Izrael elleni rakétatámadásokkal. "Ami Libanonban történik, tragikus és rettenetes, különösen a libanoniaknak és a libanoni kormánynak. Ha meg kell állítani, azt kell megállítani, amivel elkezdődött: az izrael i katonák elrablását és Észak- Izrael bombázását" - tette hozzá Blair. Egyúttal kijelentette: ha e két ok megszűnik, ő lesz az első, aki Izraelt a hadművelet leállítására szólítja fel.

Horst Köhler német államfő szerint Izraelnek joga van az önvédelemre, de – mint mondta - nagyon aggódnak „a polgári áldozatok magas száma és az infrastruktúra szétrombolása miatt." Köhler szerint mindent meg kell tenni, hogy létrejöjjenek a fegyverszünet és a tárgyalások újrafelvételének feltételei.

Szíria elnöke mindeközben tűzszünetet szorgalmazott, most először. Bassár el-Aszad a nemzetközi közösség közbenjárását sürgette a fegyveres válság befejezése és egy tűzszünet létrejötte érdekében.