"Ismételten szorgalmazzuk az erőszak megfékezését és a harcok haladéktalan beszüntetését a Közel-Keleten. Álláspontunk szerint tartós és igazságos közel-keleti rendezés csak békés eszközökkel, tárgyalásos úton, a nemzetközi jog tiszteletben tartásával valósítható meg" - hangsúlyozta a külügyi szóvivő.
Az izraeli légierő vasárnap reggeli, körülbelül két óra hosszáig tartó támadássorozatában több tucatnyi épületet rombolt le a libanoni Szúrtól (Türosz) keletre fekvő kisvárosban. Részben összeomlott egy olyan háromemeletes épület is, amelyben mintegy száz ember, az országrész falvaiból elmenekült családok voltak elszállásolva. A legutóbbi adatok szerint több mint félszáz civil vesztette életét a támadásban.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa mélységes sajnálatát és fájdalmát fejezte ki vasárnap elfogadott nyilatkozatában a dél-libanoni Kana település ellen elkövetett izraeli légi csapás embervesztesége miatt, de nem marasztalta el Izraelt és azonnal tűzszünetre sem szólította fel a hadban álló feleket. Azonnali fegyvernyugvásra szólított fel XVI. Benedek pápa.
Ugyancsak "elborzasztónak" nevezte a kanai légi csapást Katharina Von Schnurbein az Európai Unió Bizottságának szóvivője, megismételve a közösségnek a tűzszünetre való felhívásait. Később Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője is megdöbbenésének adott hangot a szerinte indokolhatatlan támadás miatt.
Tűzszünetet sürgetett vasárnap Jeruzsálemben Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter. Bírálták és jogtalannak minősítették a Dél-Libanonban végrehajtott izraeli légitámadásokat ázsiai országok és Új-Zéland hétfőn, azonnali tűzszünetet sürgetve.
Vasárnap éjszaka Jeruzsálemben Adam Ereli amerikai külügyminisztériumi szóvivő közölte: Izrael beleegyezett abba, hogy 48 órára felfüggeszti a Dél-Libanon elleni légi csapásait.
A döntés oka az, hogy lehetőség nyíljék a Kana elleni tragikus bombázás körülményeinek a kivizsgálására - mondta Ereli, hozzáfűzve: Izrael ugyanakkor fenntartja magának a jogot arra, hogy felújítsa csapásméréseit, ha tudomására jut, hogy támadás készül ellene. A bombázás felfüggesztésére vonatkozó intézkedés már életbe lépett.
A döntést azt követően jelentették be, hogy Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter Jeruzsálemben hosszas tágyalást folytatott Ehud Olmert izraeli kormányfővel és Cipi Livnivel, az izraeli diplomácia vezetőjével.