Első lépésként meglepő, de logikus döntést hoztak: küldöttséget menesztenek Angliába, ahol a város képviselői személyesen keresik fel honfitársaikat. Kocsmákban, a helyi lengyel közösségekben igyekeznek meggyőzni őket: mióta kiutaztak, otthon jelentősen változott a helyzet. Ez igaz is, a Lengyelország dél-nyugati részén található Wroclawban sok munkalehetőség van, mióta az ország csatlakozott az EU-hoz. Elsősorban az építőiparban és az informatikában keresnek embereket: a HP üzeme 600 dolgozót foglalkoztat, a Siemens 700 embert vett fel tavaly. Így a visszatérők könnyen kaphatnak munkát.
A lengyel hatóságok aggódnak a nyugat „agyelszívó” hatása miatt. Becslések szerint 1-3 millió ember hagyta el az országot és ment Nyugat-Európába dolgozni az EU-csatlakozás óta. Ennek tudható be, hogy noha Lengyelországban a munkanélküliség több mint 16 százalékos, a gazdaság egyes szektoraiban munkaerőhiány van, főként a szolgáltatások területén, az építőiparban és az információtechnológiai-iparban.
Wroclaw város elöljárói ma már amiatt aggódnak, hogy az ország legfejlettebb részében lévő város befektetési lehetőségektől esik el, mert nem képes elegendő szakképzett munkaerőt biztosítani.
A lengyelek Nagy-Britanniában tízszer többet keresnek, mint otthon, még akkor is, ha rosszul fizetett munkát vállalnak el. Ugyanakkor az élet a brit szigeten tetrmészetesen jóval drágább, így Lengyelországban reménykednek, hogy a fejlettebb hazai térségek gazdasági felvirágzása visszacsábítja a jól képzett munkaerőt.