© AP |
Tartalékosok elmondása szerint feletteseik arról tájékoztatták őket, hogy egy két kilométer mélységű biztonsági övezetet vonnak ellenőrzésük alá, majd 8 kilométerest, majd a Lítáni folyóig terjedőt. "Egy adott pillanatban sem tudhattuk, hol kell leállítanunk az előrenyomulást" - füstölgött egy tartalékos ejtőernyős.
Egy hírszerzőtiszt elárulta újságíróknak, hogy a légitérképek, amelyeket a parancsnokságtól kaptak, 2002-ben készültek, és nagyon hiányosak voltak, különösen a síita Hezbollah fegyverraktárait és erődítményeit illetően. "Nem tudtuk, hova megyünk, amikor behatoltunk egy faluba - mondta egy tartalékos harckocsiparancsnok. Harckocsizók azt is panaszolták, hogy nem volt elég idejük felkészülni a harcok előtt, ezzel magyarázták a páncélosok nagy veszteségeit.
Katonai források szerint az eredeti terv két hét tüzérségi és légitámadásokat, majd közvetlenül utánuk két hét nagyszabású szárazföldi offenzívát irányzott elő. "Világos, hogy a kormány visszakozott az egyre súlyosabb emberveszteség láttán, és sokáig habozott, amíg - a harcok beszüntetése előtt nem sokkal - megindította a nagyszabású szárazföldi offenzívát" - olvasható a Jediót Ahronót napilapban.
A tartalékosok mozgósítása is túl hosszú ideig tartott. Egy tartalékos tiszt szerint a szárazföldi erők csak július 31-én kaptak menetparancsot, nem pedig a háború elején, 12-én, mint eredetileg tervezték.
Hasonlóan keserű bírálatok hallhatók logisztikai téren is. Egyes tartalékosok szerint derékszíjaik még az 1967-es hatnapos háború idejéből maradtak. "Elképzelhetetlen, hogy a katonákat víz nélkül küldjék harcba" - panaszolja egyikük, aki elmeséli, hogy Hezbollah-harcosok hátrahagyott kulacsaiban talált vizet kellett inniuk. Hasonlóan kiábrándult megjegyzések kísérték a Libanon mélységében harcoló egységek élelemellátását is. Mások libanoni fűszerüzletek kifosztásáról számoltak be. "Olyan éhesek voltunk, hogy rávetettük magunkat a fűszerbolt polcaira, nem tudtuk visszafogni magunkat" - mondta az egyik tartalékos egy hetilapnak.