Bugár Béla erről azután beszélt, hogy zárt ajtók mögött megbeszélést folytatott a magyar Országgyűlés, az Európai Parlament, az Európa Tanács, az EBESZ és a NATO parlamenti közgyűlésében részt vevő magyar képviselőkkel.
"Már régen nem fordult elő, hogy egy olyan kormány alakult volna egy uniós tagországban, amelyben az egyik koalíciós párt kisebbségellenes kijelentéseiről híres, és ezért még soha nem volt büntetve" – fogalmazott Bugár Béla. A találkozót Eörsi Mátyás (SZDSZ), az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának elnöke kezdeményezte a Szlovákiában az elmúlt időszakban történtek miatt.
Eörsi azt mondta, nemcsak Magyarországnak, hanem az Európai Parlamentnek, az Európa Tanácsnak is meg kell szólalnia, ha olyat tapasztal, amit nem tart elfogadhatónak. Hozzátette: a magyarellenes kijelentések nem magyar-szlovák vonatkozásúak: "az emberi jogok egészét, a demokrácia értékeit kell górcső alá venni".
Bugár szerint meg kell várni az új szlovák kormány konkrét lépéseit, mert a közzétett kormányprogram "túl általános". "A szlovák kormány egyrészt olcsó gesztusokkal igyekszik bizonyítani, hogy a többség és a kisebbségek viszonyában minden rendben van, másrészt amikor konkrét lépést tehetnének, elítélhetnének egy magyar- vagy romaellenes megnyilvánulást, akkor azt nem teszik meg" – jegyezte meg az MKP elnöke.
Bugár attól tart, hogy elveszik a kisebbségi intézmények állami támogatását, az oktatásügyben pedig a nemzetiségi iskolákban az államnyelv oktatását erősíthetik.
"Nemcsak magyar-, hanem német- és romaellenességgel, homofóbiával és idegenellenességgel általában lehet találkozni. Ezekre az európai szervezetek felkaphatják a fejüket, hiszen az integráció közös értékek vállalását jelenti" - közölte Eörsi Mátyás.
A megbeszélésen Bugár és Eörsi mellett jelen volt Tabajdi Csaba, Szabó Zoltán, Vadai Ágnes (MSZP), Szájer József, Balla Mihály, Németh Zsolt (Fidesz), Olajos Péter, Almássy Kornél (MDF) és Szent-Iványi István (SZDSZ).