Erősen szennyezett kínai folyó © AP |
A legutóbbi környezetkárosító baleset nyomán 100 ezer ember vízszükségleteit ellátó víztárolót szennyezett meg egy ipari baleset Észak-Kínában.
Nem mellesleg Kínában találhatóak a legszennyezettebb folyók és városok. A kínai parlament állandó bizottságának jelentése szerint 2000. óta 27 százalékkal több, 25,5 millió tonnára nőtt az évente a környezetbe kerülő kéndioxid mennyisége, nagyrészt a szenet használó gyárak működése nyomán.
A kénsav kibocsátás – mely elsősorban felelős a savas esőért – duplája az elfogadható szintnek derül ki a jelentésből. Vannak területek ahol a lehullott csapadék 100 százalékban savas esők voltak - teszi hozzá a jelentés.
„A megnövekedett kéndioxid kibocsátás Kína területének egyharmadát érinti jelentősen veszélyeztetve az élelmiszer biztonságot és a termőföldek minőségét” – mondja Sheng Huaren a témával foglalkozó állandó bizottság elnöke.
A helyi kormányzati erőket azzal vádolják, hogy eltekintettek a környezetvédelmi előírások betartásától a robogó gazdasági fejlődés hevében. „Különösen aggasztó, hogy a legtöbb helyi kormányzat a gazdasági fejlődés alapját az energiafogyasztó iparágakban látja, figyelmen kívül hagyva a környezet fenntarthatóságának kérdését” – mondja Sheng.
Kína júliusban jelentette be, hogy 1,4 ezermilliárd jüant (175 milliárd amerikai dollárt) szán a környeztet védelmére a következő öt évben. Ezt az összeget (a kínai gazdaság éves exportértékének 1,5 százaléka) a vízminőség javítására, a levegő és termőföld mérgezés csökkentésére fordítják majd.
Eközben újra üzembe helyezték Hancseng város vízierőművet Szanhi tartományban, melyet előzőleg azért kellett leállítani, mert egy közeli víztárazóba 25 tonna maró sav került egy elsüllyedt tankerhajóról. A helyzet orvoslására és a maró anyag semlegesítésére tíz tonna hidrogén-cianidot engedtek a szennyezett víztárazóba.