Elnéptelenedő Oroszország

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy év alatt több mint hétszázezerrel csökkent Oroszország népessége, s a világ legnagyobb területű országában az 1990-es 150 millióval ellentétben már csak 142,4 millió ember él. Bár a gazdasági növekedés fenntartásához újabb betelepülőkre lenne szükség, az oroszok többsége nem kér a más nemzetiségűekből.

„Ha tovább csökken a népesség, fenntarthatatlan lesz a jelenleg 5-7 százalékos gazdasági növekedés. Számításaink szerint 2007-től kezdve évente egymillióval zuhan majd a gazdaságilag aktív emberek száma, és rövidtávon aligha várható változás” – közölte a legújabb adatokat kommentálva Vlagyimir Szokolin, az orosz Statisztikai Hivatal vezetője.

A szakértő szerint sok orosz vállalat már ma sem talál elég szakképzett munkást, s az orosz kormány által idén bevezetett új intézkedések – a gyermekgondozási segély növelése, illetve a családtámogatási rendszer átalakítása – csak hosszabb távon éreztetik majd hatásukat. A statisztikák szerint egyébként az utóbbi egy évben valamivel csökkent a halálozások száma, ám egyben visszaesett a születések száma is.

A moszkvai szakértők szerint két módon – a nyugdíjkorhatár felemelésével, illetve az immigráció megkönnyítésével – lehetne javítani az oroszországi demográfiai helyzeten. Sokak szerint a nyugdíjba vonulás későbbre tétele komoly felzúdulást jelentene, hiszen az orosz férfiak többsége a statisztikák szerint már ma sem éri meg a hatvan évet, azaz a nyugdíjas évek kezdetét. Míg sok európai és amerikai országban megkönnyítették a bevándorlást, Oroszországban a lakosság többsége nem kér a külföldiekből.

Egy hétfőn közzétett felmérés szerint a megkérdezettek több mint fele korlátozná az immigrációt, és a válaszolók ötöde úgy véli, egyáltalán nem kellenek nem orosz nemzetiségű bevándorlók.

Míg a szakértők többsége borúlátóan ítéli meg Oroszország hosszú távú esélyeit, Anton Sztrucsenevszkij, a Trojka Dialog moszkvai tanácsadó cég elemzője optimistábbnak tűnt. „Igaz, hogy a munkaképes lakosság létszáma fontos gazdasági tényező. Ám Oroszországban, ahol nagyon alacsony volt a hatékonyság, az utóbbi években éppen az ezen a téren bekövetkezett javulásnak tudható be a gazdasági növekedés” – mondta újságíróknak, s hozzátette, az előrelépés ellenére az orosz munkások változatlanul jóval kevésbé hatékonyabbak, mint amerikai társaik.