Az újság szerint mindkét oldalon vannak olyan politikusok, akik a szlovákellenes, illetve a magyarellenes hangulatot szítják. Az ilyen stratégiának köszönhetően a politikusok választókat szereznek táborukba. A lap szerint ez veszélyes játék.
Gyurcsány mellé álltak |
Poul Nyrup Rasmussen, az Európai Szocialisták Pártjának elnöke szerdán nyilvánosan támogatásáról biztosította Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnököt a szlovákiai magyarellenes incidensek és támadások elítélésében, és támogatta a magyar kormányfő Robert Fico szlovák miniszterelnökhöz intézett felszólításait is, amelyekben Gyurcsány hasonló elítélő állásfoglalásra hívta fel szlovák kollégáját. |
Ennek illusztrálására a lap felidézi, hogy reagálásában a miniszterelnök "egy szuverén állam szuverén kormányáról, Szlovákia belügyeibe való beavatkozásról és a külföldi érdekek szlovák érdekek fölé helyezéséről" beszélt.
Osztrák újságok is foglalkoznak az üggyel
De nemcsak a szlovák lapok írnak a két ország kapcsolatáról. Ausztriában két országos napilap is cikket jelentetett meg szerdán a szlovákiai magyarellenes támadásokról. A Kurier című független napilap A szomszédsági kapcsolatok mélyponton felcímmel megjelentetett cikkében egyebek között megállapította, hogy Szlovákiában az új kormány hivatalba lépése óta szaporodnak a magyarellenes jelszavak és támadások.
A cikkben beszámoltak arról a támadásról is, amelyet Nyitrán követtek el egy magyar nő ellen. Idézték Lovász Atillát, a szlovák rádió kisebbségi szerkesztőségének munkatársát, aki szerint Ján Slota, akinek pártja koalíciós partner az új kormányban, legitimizálta az idegengyűlöletet.A Kurier felhívta a figyelmet arra, hogy Slota évek óta magyar- és külföldi-ellenes uszításairól ismert. Egyetlen választási ígérete az volt júniusban, hogy megakadályozza a magyarok kormányzati részvételét. Pártja 12 százalékos eredményt ért el, jelenleg pedig 18 százalékos a támogatottsága a közvélemény-kutatások alapján.
Slota a választások óta sem változtatott a retorikáján. A cseh Lidové Novinynek kijelentette, sajnálja, hogy a háború után nem deportáltak minden magyart, ahogyan az a szudétanémetekkel történt Csehországból. Ezt követően jelentek meg egy magyarországi futballmeccsen plakátok "Szlovákok, ti örökre a rabszolgáink maradtok" és "Slotának meg kell halnia" feliratokkal.
A cikkben emlékeztettek arra, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felszólította a szlovák kormányfőt a magyarellenes megnyilatkozássokkal és támadásokkal szembeni elhatárolódásra. Hírt adtak arról is, Robert Fico miniszterelnök közölte, hogy kormánya mindenfajta szélsőségesség ellen foglal állást, azonban hozzáfűzte, hogy senki sem diktálhat nekik. Ivan Gasparovic szlovák államelnök pedig hallgat.
A Kurier szerint 500 ezer a Szlovákiában élő magyarok száma, akiknek a képviselői az előző kormányban helyet kaptak. A vegyes nyelvhasználatú vidékeken, ahol kétnyelvű helységnévtáblák is vannak, eddig békésen éltek egymás mellett az etnikumok. A nacionalizmus fellegvára Közép-Szlovákia, ahol nem élnek magyarok - hívták fel a figyelmet a cikkben.
Agresszív légkörváltozás
A Der Standard című liberális napilap Gregor Mayer budapesti tudósító cikkét jelentette meg Szlovákia: brutális támadások magyarok ellen címmel. A cikkíró szerint magyar nézőpontból agresszív légkörváltozást okozott, hogy a szélsőjobboldali Szlovák Nemzeti Párt koalíciós partnerré vált a baloldali-populista Robert Fico vezette kormányban.
A magyar kormány követeli, hogy Pozsonyban vessenek véget a hallgatás politikájának alcímmel megjelentetett írásban beszámoltak arról a támadásról, amelyet Nyitrán egy magyarul beszélő nő ellen követtek el. Ismertették azt a diószegi esetet is, amelyben egy 19 éves magyar azt állította, hogy azért támadták meg, mert magyarul beszélt a barátnőjével. A tudósító szerint ebben az ügyben a szlovák hatóságok nem akarnak rasszista motívumot felfedezni, hanem az ügyet kocsmai verekedésé akarják bagatellizálni.