Az összesen tizennégy őrizetbe vett személy közül tizenkettőt a dél-londoni The Borough negyedben, a London Bridge közelében, egy arab-kínai étteremben fogtak le. A zsúfolt étterembe a BBC beszámolója szerint mintegy negyven, a vendéglő tulajdonosa szerint azonban 50-60, rohamfelszerelést viselő rendőr hatolt be.
A lezárt étteremben a vendégek igazoltatása több mint két órán át tartott, mire a tizenkét gyanúsítottat elkülönítették és elvitték. A BBC televízió szombati hírműsorának képei szerint a helyszínről egy autót is elszállítottak rendőrségi furgonon. A vendégeknek azt mondták, hogy kikérdezésük a 2000-ben kelt terrorellenes törvény alapján folyik, és a lefogottakat is e törvényre hivatkozva vették őrizetbe.
Az éttermi akcióval egy időben a rendőrség több más londoni címen is rajtaütéseket hajtott végre. A BBC értesülései szerint a nagyszabású akciónak nincs köze az augusztus 10-i terrorriadóhoz. A múlt hónapban, hosszas megfigyelés után, több tucat személyt vettek őrizetbe a brit hatóságok azzal a gyanúval, hogy Londonból az Egyesült Államokba tartó utasszállító repülőgépeket akartak felrobbantani az utastérbe felvitt folyékony robbanószerekkel.
A terv leleplezése után egy időre Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is a legmagasabb szintre emelték a terrorkészültséget, és a repülőtereken bevezetett példátlan szigorítások miatt több napra szinte megbénult a brit légikikötők forgalma.
A szombati rajtaütések viszont állítólag olyan nagy-britanniai táborok feltételezett működtetésével vannak összefüggésben, amelyekben a hatóságok gyanúja szerint terrorcselekményekre képeznek ki embereket.
Peter Clarke, a londoni rendőrség terrorelhárításért felelős főparancsnok-helyettese a BBC televízió 2-es csatornáján éppen vasárnap este műsorra tűzött, az al-Kaida terrorhálózatról szóló műsorban - amelynek részleteit a BBC előzetesen közzétette - azt mondta: nem akar pontos adatokkal szolgálni, de ezrekre rúg azoknak a száma, akik iránt a rendőrségnek "érdeklődést kell tanúsítania". Nemcsak terroristákról, tényleges támadások elkövetőiről van szó, hanem olyanokról is, akik késztetést érezhetnek terrorcselekmények elősegítésére vagy az elkövetők buzdítására.
Lord John Stevens, a Scotland Yard tavaly leköszönt előző főparancsnoka egy korábbi nyilatkozatában közölte: tudomása szerint legalább háromezer brit állampolgár járta meg az afganisztáni terroristaképző táborokat. Peter Clarke a vasárnapi BBC-műsorban elmondta: a Scotland Yard olyan hálózatokról is tud, amelyek fiatal brit muszlimok Irakba utazását szervezik.
A műsorban ismertették egy brit muszlim állampolgár esetét. Az illető, aki addig békés családi életet élt, nemrégiben Irakba utazott, és a helyi biztonsági szervek adatai szerint négy hónapja, egy öngyilkos merényletben felrobbantotta magát. A dokumentumfilm készítője az előzetes ismertetőben azt mondta: egy évig tartó kutatómunkája során azt tapasztalta, hogy a brit kormány álláspontjával ellentétben az iraki brit katonai szerepvállalás "igenis ösztönzi" a brit muszlim közösség radikalizálódását.