A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) élén álló Dzurinda elfogadhatatlannak tartja, hogy épp az atrocitások célpontjainak szenvedő alanyait, a szlovákiai magyarokat képviselő MKP fogalmazza meg, mit nem tartanak kívánatosnak a szlovákiai magyarok. Álláspontját később azzal indokolta, hogy ha a hat parlamenti párt közös nyilatkozatban ítélné el a történéseket, akkor a nemzetközi szervezetek megfigyelőket küldenének Szlovákia nyakára, márpedig ezt szerinte meg kell előzni.
Az MKP Dzurinda által elsöpört tervezetének helyébe a Robert Fico kormányához tartozó házelnök, Pavol Paska terjesztett új - a magyarokétól nem sokban eltérő - tervezetet hétfőn az érintett pártok elé, de ez ellen Mikulás Dzurinda a korábbinál is súlyosabb kifogásokat emelt, jóllehet, első ellenérve az volt, hogy a házelnök szövegtervezete alig különbözik a MKP tervezetétől.
"Meggyőződésem, hogy magunk is rendet tudunk teremteni Szlovákiában. A június 17-i kormányváltással, az addig ellenzéki Robert Fico vezette Smer és a Ján Slota vezette, magyarellenes Szlovák Nemzeti Párt (SNS), valamint a Vladimír Meciar nevével jegyzett Néppárt (LS-HZDS) koalíciójának létrejöttével mindössze a kormány, nem pedig a nemzet cserélődött le. Nem a nemzettel, hanem egyes politikusokkal van baj" - idézte több pozsonyi forrás a kudarcos hétfői egyeztetésen kardoskodó Dzurindát.
Bugár Béla, az MKP elnöke a történteket csak röviden kommentálta. "Nagyon kínos lesz, ha Szlovákia törvényhozása képtelennek bizonyul egy ilyen nyilatkozat elfogadására." Bugár Dzurinda magatartásának indítékaira egyelőre nem talált magyarázatot.