Pogromok az oroszországi Karéliában

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Három halott, több mint tíz sebesült, tucatnyi szétvert üzlet és több mint száz őrizetbe vétel – ez a nem végleges mérlege az Oroszországhoz tartozó Karéliában negyedik napja tartó orosz-csecsen összecsapásoknak.

Úgy kezdődött, hogy néhány részeg orosz bűnöző beszólt egy pincérnek – állítják a csecsenek, akik szerint az északnyugat-oroszországi Kondopogában múlt csütörtök óta tartó csecsen-ellenes pogrom hátterében az áll, hogy a helyi maffia át akarja venni a városban a kiskereskedelem fölötti ellenőrzést. Az oroszok viszont azt állítják, hogy a kisvárosban élő oroszoknak elegük van abból, hogy egy pár tucatnyi erőszakos csecsen évek óta terrorizálja őket.

Függetlenül attól, kinek van igaza, a városban három napon át elszabadult a pokol: miután az egyik étteremben kitört tömegverekedésben három orosz meghalt, többen pedig megsebesültek, a helyi oroszok bandákba verődve vettek elégtételt: a bosszúvágytól vezetett csőcselék kifosztotta a csecsen tulajdonban lévő üzleteket, miközben a csecsenek Karélia fővárosába, Petrozavodszkba menekültek. A pogromot jó ideig gyakorlatilag ölbe tett kézzel figyelték a rendőrök, a rendet végül a városba vezényelt különleges rendőri alakulatok állították helyre, akik jelenleg is ellenőrzésük alatt tartják a fontosabb kereszteződéseket, illetve nagyobb tereket.

Egyértelműnek tűnik, hogy a válságot nem sikerült véglegesen megoldani: miközben a helyi városi önkormányzat egy határozatában gyakorlatilag kitiltotta a helyi piacról az észak-kaukázusi kereskedőket, Ramzan Kadirov, a több ezer kilométerre fekvő Csecsenföld miniszterelnöke kilátásba helyezte: ha a helyiek nem képesek megoldani a krízist, kész arra, hogy saját maga tegyen igazságot. Bár senki sem gondolja komolyan, hogy a Kreml támogatását élvező Kadirov katonákat küldene Karéliába, a pogrom hatására a jogvédő szervezetek ismét felhívták a közvélemény figyelmét arra, hogy az orosz hatóságok képtelenek megakadályozni az etnikai összecsapások kitörését, s hogy Oroszországban, ahol a lakosság mintegy 15 százalékát teszik ki a muszlimok, egyre nagyobb az ellentét a keresztény és a muszlim lakosság között. Az orosz polgárok hangulatát mutatja, hogy az Eho Moszkvi rádió által végzett hallgatói közvélemény-kutatás szerint a válaszolók kétharmada úgy gondolja, hat éven belül széteshet, vagy jelentősen decentralizálódhat a soknemzetiségű, 87 körzetből álló Oroszország.

Németh András / Moszkva