A felajánlással Katar "azt üzeni a világnak, hogy az arabok, még ha szerény mértékben is, de részt vesznek ebben a (békefenntartó) erőben, Izraelnek pedig azt üzeni, hogy hiszünk ebben a határozatban (az ENSZ Biztonsági Tanácsának a csapattelepítést kimondó 1701-es számú határozatában), s hozzá kívánunk járulni a gyakorlatba való átültetéséhez" – mondta Hamad bin Dzsaszim bin Dzsabir asz-Szani külügyminiszter, miután a katari fővárosban, Dohában megbeszélést folytatott Kofi Annan ENSZ-főtitkárral.
Katar, az egyébként konzervatív öbölbeli államok közül egyedüliként alacsony szinten ugyan, de kapcsolatot tart fenn Izraellel, s Washington egyik fontos szövetségeseként jelentős amerikai támaszpontnak ad otthont.
Közben Recep Tayyip Erdogan török kormányfő a békefenntartó erőben való részvételük fokozására szólította föl a muszlim országokat, történelmi kötelezettségüknek nevezve azt az Iszlám Konferencia Szervezete (OIC) ifjúsági tagozatának vasárnap esti isztambuli találkozóján. Az Európai Unió 22 tagállama járul hozzá a libanoni békefenntartáshoz, ezért az OIC-országok közül is legalább ennyinek kellene részt vennie a misszióban – jelentette ki Erdogan.
Az elképzelés szerint olasz katonák alkotják majd a 34 napos libanoni-izraeli háborút lezáró tűzszünet után Dél-Libanonban felálló nemzetközi békefenntartó erő, az UNIFIL II gerincét.