Az "amerikai május 1-jét", a dolgozó férfiak és nők ünnepét szeptember első hétfőjén tartják az Egyesült Államokban. A nyári vakáció végét és az őszi iskolai tanévkezdést jelző ünnepet Amerikán kívül csak Kanadában tartják szeptemberben.
Emberjogi aktivisták több száz fős tüntetést tartottak a hét végén Chicagóban, és több ezer fős megmozdulásokat szerveztek hétfőre olyan nagyvárosokba, mint Los Angeles, Chicago, Phoenix és Washington.
A novemberi félidős kongresszusi választások előtt a felvonulók legfőbb üzenete az, hogy az Egyesült Államokba illegális úton bevándorolt tömegek potenciális szavazóbázist képviselnek. A bevándorlás kérdését, a törvényellenesen dolgozók ügyének rendezését a választási kampány egyik központi kérdésévé akarják tenni - jelentette az NPR amerikai közszolgálati rádió hétfőn.
A hét végi chicagói tüntetés részvevői azt is üzenték plakátjaikon, hogy a bevándorlás nem kizárólag a hispán származásúak ügye. A felvonulók között kínaiak, koreaiak, továbbá lengyelek és szerbek is voltak. A város több negyedén keresztülvonuló tüntető menetet kisebb, szórványos ellentüntetések, tiltakozó csoportok kísérték, amelyek azt követelték, hogy az illegális bevándorlók "menjenek haza".
Az NPR szerint egyre több amerikai már a saját szemével, szomszédságában is látja a külföldi származású bevándorlók számának növekedését. Olyan szövetségi államokban is ügy lett az illegális bevándorlók kérdése, ahol azelőtt egyáltalán nem találkoztak ezzel a problémával.
A törvényeket kijátszva a legtöbben Mexikóból áramlanak be a jobb élet reményében. Az utóbbi öt évben a spanyol ajkúak tették ki az amerikai népesség növekedésének felét.