"Pozsonyban előző nap elmondtam Robert Fico miniszterelnöknek: ne csodálkozzon az elítélő nemzetközi reakciókon, mert az ő döntése volt, hogy bevette a kormánykoalícióba az ultranacionalista, magyarellenes nyilatkozatokat megfogalmazó Ján Slota pártját" - hangsúlyozta Tom Lantos magyar származású demokrata párti képviselő.
Tom Lantos elmondta, a jövő hét közepén dönti el, hogy az amerikai kongresszus elé terjeszt-e egy olyan határozati javaslatot, amely elítélné a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt kormányra kerülését.
Az amerikai kongresszus külügyi bizottságának korelnöke a Nyitrán megvert magyar diáklány esete kapcsán elfogadhatatlannak nevezte, hogy egy civilizált, európai uniós országban azért támadjanak meg valakit, mert a mobiltelefonján az anyanyelvén beszél. Hozzátette: ezt nemcsak Magyarország, de az Egyesült Államok sem tolerálja. Üdvözölte ugyanakkor, hogy tárgyalópartnerei hétfőn Pozsonyban arról biztosították, a nulla tolerancia elvét alkalmazzák a gyűlöletkeltés ellen.
Lantos tűrhetetlennek nevezte a Magyarországon tapasztalható futballhuliganizmust, az ahhoz köthető szlovákellenes és antiszemita megnyilvánulásokat is.
Kérdésre válaszolva a kongresszusi képviselő beszámolt arról, hogy hétfőn este egy "jó hangulatú" vacsorán vett részt Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel és feleségével, az ott elhangzottakról azonban nem árult el részleteket.
Mint elhangzott, az 1956-os forradalom és szabadságharc tekintetében Tom Lantos egyetért Charles Gati magyar származású amerikai történészprofesszor megközelítésével, amit Gati egy hétfőn megjelent könyvében publikált.
"Ha a magyar kormány 1956-ban kevésbé radikális, kompromisszumkészebb politikát folytat a szovjet hatalommal szemben, és nem a teljes függetlenséget hirdeti, talán más lett volna a végeredmény. Magyarország győzelme irreális volt a szovjetekkel szemben" - fogalmazott Tom Lantos, hozzátéve, hogy 1956 ötvenedik évfordulója kapcsán George W. Bush amerikai elnök és Condoleezza Rice külügyminiszter felszólalása a washingtoni rendezvényen, illetve Bush budapesti látogatása, a Citadellán mondott beszéde kellően jelezte, hogy az USA rendkívül nagy jelentőséget tulajdonít 1956-nak.
A magyar származású amerikai politikus több nemzetközi témáról is beszélt, kiemelve, hogy 2001. szeptember 11. ötéves évfordulóján különösen fontos hangsúlyozni, hogy a szélsőséges, erőszakos iszlám terrorizmus ellen a civilizált világnak fel kell lépnie, a veszély nem múlt el.
Lantos nagyon hasznosnak nevezte az iraki és az afganisztáni missziókban történő magyar szerepvállalást, és reményét fejezte ki a libanoni békefenntartásban való magyar részvétel megvalósulása kapcsán. Leszögezte: Izraelnek minden joga megvan megvédenie magát a terroristáktól, és Libanon felelőssége határai ellenőrzése, a Hezbollah lefegyverzése. A politikus szerint egy masszív európai békefenntartó jelenléttel sikerülhet megakadályozni azt is, hogy a Hezbollah a szíriai határon keresztül juthasson fegyverekhez.
Tom Lantos: Szlovákia felelős a magyarellenes incidensekért
Utolsó frissítés:
A felelősség teljes egészében Szlovákiát terheli az ott kialakult magyarellenes incidensekért; a XXI. században a demokratikusan megválasztott kormányok felelőssége, hogy ilyen helyzet ne állhasson elő - jelentette ki Tom Lantos, az amerikai kongresszus tagja Budapesten.