Gyurcsány: „nemzetközi hírnevünk kárt szenvedett”

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Takarékoskodás az euró érdekében címmel a Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök kormánya előtt álló, rendkívül nehéz reformfeladatokról ír csütörtöki számában a Süddeutsche Zeitung című német lap.

Az írás kiemeli, hogy az Európai Unió tagállamai közül Magyarországnak lesz legnehezebb szanálnia gazdaságát. A kormányfővel folytatott budapesti beszélgetés alapján készült cikk szerzője, Alexander Hagelüken ezzel összefüggésben idézi a miniszterelnököt, aki jelen nehézségeire utalva kijelentette: „nemzetközi hírnevünk és pénzügyi hitelképességünk kárt szenvedett”.

A költségvetési hiány 10,1 százalékos, ami rekordnak számít a huszonöt uniós tagállam körében. Gyurcsány azt ígérte, hogy három éven belül ezt a deficitet a három százalékos érték közelébe szorítja vissza, ami nélkül elképzelhetetlen az országa által hőn óhajtott csatlakozás az euróövezethez. Fölmerül azonban a kérdés — a szerző szerint —, hogy vajon a tízmilliós lakosság követi-e a kormányfőt ezen az úton.

Közép- és Kelet-Európában ezekben a napokban élénk figyelem irányul Budapestre. Gyurcsány ugyanis az euróövezeti tagság jelöltjei számára egyfajta tesztet jelenthet abból a szempontból, vajon sikerülhet-e egy ilyen mértékű szanálás.

Magyarország szigorú programot fogadott el annak érdekében, hogy - mint a lap fogalmaz - végre teljesítse az Európai Unió költségvetési előírásait. Ennek részét jelentik a magasabb adók, a kórházi ágydíj, illetve az orvosi vizitdíj bevezetése, a tandíjak emelése, valamint az állami alkalmazottak létszámának jelentős csökkentése. Gyurcsány szeretné felkészíteni országát a jövőre. „A XXI. század elején egyetlen kormány sem képes arra, hogy a hagyományos módon megkímélje az embereket a globális verseny kihívásaitól. Ehelyett segítenünk kell nekik, hogy versenyképesek legyenek” - idézi a német lap a magyar miniszterelnököt.

A magyarokat egyelőre nem sikerült meggyőzni. A kormányfő tudja, hogy szocialista pártjának népszerűsége zsugorodik. Ő azonban az október elsejei önkormányzati választásoknál távolabbra tekint: a négy év múlva esedékes parlamenti választásokra összpontosít - írja a lap, hozzátéve, hogy a kormányfő reméli, hogy stratégiája addigra kifizetődik. „Nekünk nem a közvélemény-kutatásokat kell megnyerni, hanem a parlamenti választásokat” - idézi a német újság a miniszterelnököt.

De vajon miért jutott az ország idáig? - teszi fel a kérdést a lap. Miért merült el az ország az adósságokban a négy százalékos gazdasági növekedés és a viszonylag alacsony munkanélküliség ellenére? Ezzel összefüggésben Gyurcsány „politikai hibákról” beszél - írja a Süddeutsche Zeitung.