Honnan jönnek az elméletek? |
Az összeesküvés-elméletek Lakatos László szociológus szerint „azt a gyanút fogalmazzák meg, hogy a rossz dolgok mögött egy titkos összeesküvő csoport mesterkedéseit kell keresni. Lényegében laikus hatalomelméletek, amelyek az illegitim hatalom ellen lépnek fel, és általában a modernizációs folyamat veszteseinek nyújtanak ideológiai muníciót. Két fő változatuk van: a liberális összeesküvés-elméletek szerint a választott tisztségviselők illegitim célokra használják a rájuk ruházott hatalmat (pl. X-akták), illetve a legitim hatalom mellett más, illegitim hatalom is érvényesül a társadalomban (pl. JFK); a konzervatív változat szerint pedig egy csoport illegitim módon bitorolja a hatalmat (pl. Cion bölcsei.)” |
Ezen elmélet szerint a New York-i ikertornyok leomlásáért valójában gonosz amerikai kormányhivatalnokok a felelősek, akik a felhőkarcolókat az azokban korábban elhelyezett robbanószerekkel döntötték le. Ráadásul egy közelmúltbeli felmérés szerint az amerikaiak mintegy 16 százaléka hihetőbbnek tartja ezt a teóriát a hivatalos magyarázatnál. Az összeesküvés-elméletet rendszerint azzal támasztják alá, hogy nem egy túlélő a becsapódást követően az épülete(ke)t megrengető több robbanásra emlékezett. Másik bizonyítékként előszeretettel citálják Jim Hoffman amerikai szoftvermérnököt, aki szerint szándékos robbantásra utal, hogy a tornyok túl hirtelen, nyílegyenesen omlottak össze, szimmetrikusan borítva be törmelékkel maguk körül a teret, valamint hogy acélvázukból alig maradt 10 méternél hosszabb darab.
Foggal-körömmel kiáll emellett a szeptember 11-e valódi történéseinek megismerését zászlajára tűző, tavaly alapított s ma már több mint háromszáz tudóst és diákot tömörítő Scholars for 9/11 Truth szervezet is, annak ellenére, hogy a törmelékek későbbi aprólékos átvizsgálása után sem egy független szakértőkből álló bizottság, sem pedig az amerikai Mérésügyi Hivatal (National Institute of Standard and Technology) három éven át tartó elemzése nem mutatta ki robbanóanyag jelenlétét. A szkeptikusok persze már azt is árulkodónak tartották, hogy George Bush amerikai elnök 2001. november 10-ei, az ENSZ-ben elmondott beszédében élesen elutasította „a gyalázatos összeesküvés-elméleteket (…), amelyek a terroristák helyett igyekeznek másokat vádolni”.
Mi üthette? |
Természetesen arra is születtek magyarázatok, miért állhatott az amerikai kormány érdekében több ezer ártatlan ember életének a kioltása. Az iráni elnök, Mahmúd Ahmedinedzsád például közvetve azzal vádolta meg Bush elnököt, hogy a szerinte az USA titkosszolgálatai által is támogatott szeptember 11-ei akció csak indokul szolgált Afganisztán lerohanásához. Michel Chossudovsky kanadai közgazdászprofesszor szerint egyenesen egy új világrend alapjainak megvetése és a globális erőviszonyok átrendezése érdekében szervezték meg a szeptemberi 11-ei „támadást”. De olyanok is akadnak szép számmal, akik a háttérben a fegyvergyártók és az olajvállalkozók lobbiját azonosították minden kétséget kizáróan.
Az előítéletek persze ez ügyben is sokfélék. Az egyik első, azóta is fel-felbukkanó legenda szerint – mint az Marinov Iván, Dezső András és Pál Attila nemrégiben megjelent, Legendavadászat című könyvében olvasható – mintegy 4 ezer zsidó alkalmazott „felejtett el” bemenni aznap a Világkereskedelmi Központban levő munkahelyére. A magyarázatok szerint vagy azért, mert az izraeli titkosszolgálat, a Moszad titokban figyelmeztette őket, vagy mert „amúgy is zsidók szervezték a terrortámadást”, így kívánván lejáratni az arab világot. A Közel-Keleten hamar kész tényként kezelték mindezt. Egészen pontosan 2001. szeptember 17-étől fogva, akkor jelent meg ugyanis először a szélsőséges iszlamista Hezbollah mozgalomhoz közeli libanoni Al-Manar televíziós csatorna internetes oldalán, ahonnan aztán több médium is átvette a „hírt”. E legenda terjesztői és hívei magától értetődően azt is csupán figyelemelterelő trükknek vélték, hogy zsidó szervezetek – az USA belügyminisztériuma által is megerősített adatok alapján – sok száz zsidó származású halottat (az összes áldozat mintegy 10-15 százalékát) gyászoltak.
Egészen más célzattal született egy másik történet, amely szerint egy, a United Airlines terroristák által eltérített 175-ös járatára felülő zsidó utas életét az mentette meg, hogy – mivel botrányt csapott a váróteremben felejtett imaszíja miatt – indulás előtt leszállították a gépről. Mivel a hithű férfiú miatt 18 percet késett a gép a felszállással, a két repülő nem tudott az eredeti terrortervek szerint egy időben megérkezni az ikertornyokhoz, s így a második épületben tartózkodóknak több mint negyedórájuk maradt a menekülésre. Lám – szól a tanulságos történet – a valakinek a vallási előírásokhoz való ragaszkodása több száz vagy akár ezer ember életét mentette meg. A tanmese azonban tényleg mese: arról a gépről ugyanis senkit nem szállítottak le az utolsó pillanatban, s a 175-ös járatnak csupán a légtér telítettsége miatt kellett bő negyedórát várakoznia.
Viccnek indult, "kultusz" lett |
A kevésbé ízléses mítoszok között tartják számon a világhálót bejárt „utolsó turistafotó” legendáját. A képpel is alátámasztott történet szerint megtalálták az egyik összeomlott felhőkarcoló tetején fényképezkedő turista gépét, aminek tartalmát aztán közzétették az interneten. Néhány héten belül azonban kiderült: az egész csak egy jól sikerült fotómanipuláció, az „elkövető” pedig egy Amerikában az 1990-es évek végén másfél éves szakmai gyakorlaton részt vett magyar, aki poénból montírozta össze saját képét egy Boeing repülőével.
A 2001. szeptember 11-ével kapcsolatos komoly és kevésbé komoly mendemondák forrása egyébként, úgy tűnik, kiapadhatatlan. A legendagyárosok például mind a mai napig nem jártak kellő alapossággal utána annak, milyen baljós összefüggéseket sejtethet az a tény, hogy az öt évvel ezelőtti terrortámadás és a 2004. március 11-ei, spanyol vonatokon elkövetett merényletek között éppen 911 nap telt el.
További WTC-vel kapcsolatos legenda a Legendavadászat című könyvben és az Urbanlegends.hu oldalon.
IZSÁK NORBERT