A követség közelében © AP |
Egy a BBC-nek nyilatkozó biztonsági forrás szerint a szír biztonsági erők bombamerényletet hiúsítottak meg, amikor tüzet nyitottak egy robbanóanyaggal megpakolt autóra, amelyiket a támadók a nagykövetség épületébe akartak vezetni. Szem- és fültanúk beszámolója szerint robbanások és komoly tűzharc zaja hallatszott a nagykövetség épülete felől. A támadókat állítólag lelőtték, amerikai sérültről nem érkezett hír. "Három terroristát megöltek, egyet megsebesítettek a biztonsági erők" - közölte Basszám Abdel Madzsid szír belügyminiszter az állami televízióban. Egy nyugati diplomata szerint az amerikai képviseletet több aknalövéssel vették célba, amit nagy robbanások kísértek.
Nem tudni, vannak-e halottak
Az épületben nem veszik fel a telefont, bár korábban az AP hírügynökség hívására egy tengerészgyalogos válaszolt, aki azonban nem adott semmiféle információt. A környékre mentők és tűzoltók hajtottak.
A támadás helyszíne © BBC |
Egy - az AP hírügynökségnek nyilatkozó - szemtanú szerint két fegyveres állt meg egy autóval az épület előtt, majd kiszállva a kocsiból tüzet nyitottak a bejáratra és felrobbantották az autót. A szemtanú szerint a követségre vigyázó biztonsági őrök viszonozták a tüzet, miközben a szír biztonsági erők a helyszínre siettek.
Medgyes Péter a damaszkuszi magyar nagykövet telefonon elmondta, hogy a magyar képviselet mintegy öt kilométerre van az amerikaitól, s a magyarok teljes nyugalomban és biztonságban vannak. Arra kérdésre, kérik-e a magyar képviselet megerősítését, azt válaszolta, hogy ez egyelőre nem tűnik szükségesnek, mert a jelek szerint egyedi akcióról volt szó. A szíriai hatóságok egyébként ilyenkor mindig maguk küldenek erősítést, ha jónak látják. Így történt például ez év februárjában, a Mohamed-karikatúrák miatti felháborodáskor, amikor a damaszkuszi dán nagykövetségnél tiltakozók zászlót égettek, majd rátámadtak a képviseletre.
Feszült a viszony
Az elmúlt években Damaszkuszban több bombatámadás volt – jegyzi meg a BBC. 2004 áprilisában négy ember halt meg, amikor a szír rendőrség terroristagyanús személyekkel csapott össze Damaszkusz diplomáciai negyedében. A hatóságok azzal vádolták az iszlamistákat, hogy egy robbanóanyagokkal megrakott gépkocsival akarták felrobbantani a kanadai nagykövetséget.
Washington és Damaszkusz között az utóbbi időben nőtt a feszültség, amiért az Egyesült Államok támogatta Izrael akcióját Libanonban. Az Egyesült Államok viszont azzal vádolja Szíriát, hogy támogatja az iraki felkelést és támogatja a Hezbollahot. Az Egyesült Államok tavaly, Rafik Hariri libanoni miniszterelnök meggyilkolása után visszahívta damaszkuszi nagykövetét, de még mindig jelentős diplomataküldöttség dolgozik a fővárosban.