Bírálják Kínát, mert korlátozza a külföldi hírügynökségek munkáját

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szakmai és civil szervezetek bírálták Kínát, mert a külföldi hírügynökségek munkáját korlátozó intézkedéseket hozott, ami egyrészt ártalmas a kínai társdalomra, másrészt veszélyezteti a tájékoztatást 2008-as pekingi olimpia eseményeiről.

Kína vasárnap jelentette be az új intézkedéseket, amelyek szerint a külföldi hírirodák csak az Új Kína hírügynökségen vagy az általa felhatalmazott szerveken keresztül terjeszthetik anyagaikat. A részletes szabályok tiltják minden olyan hírtartalom forgalmazását, amely "aláássa Kína gazdasági és társadalmi rendjét, stabilitását nemzeti egységét, szuverenitását és területi épségét".

Sharon Hom, a New York-i székhelyű, Human Rights in China nevű emberjogi csoport egyik nyilatkozatában hangoztatta: ezeknek a tekintélyelvű intézkedéseknek az a célja, hogy felügyeljék az információt és terjesztését, valamint korlátozzák a hozzáférést a nem cenzúrázott hírekhez. Úgy vélte, a lépés megfosztja a kínai társadalmat attól, hogy szót emeljen a korrupció és más társadalmi problémák ellen. Egyben megakadályozza azokat a törekvéseket, hogy az ország kormánya számon kérhető legyen döntéseiért.

Hom azt is szemére vetette a kínai vezetésnek, hogy az intézkedés sérti Pekingnek azt az ígéretét, amely szerint az újságírók szabadon tájékoztathatnak a 2008-as olimpia eseményeiről. A párizsi székhelyű Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró jogvédő szervezet szerint Kína megsérti azokat az ígéreteit, amelyeket a Kereskedelmi Világszervezetnek (WTO) tett, hogy megnyitja piacait. Az Európai Unió is bírálta a pekingi intézkedéseket, és a kérdést felvetik majd az emberi jogokról Kínával ez év októberében tartandó megbeszéléseken.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke hangoztatta, hogy a sajtószabadság bármilyen korlátozása növeli az állam beavatkozását, ami kedvezőtlen.