Az egyiptomi Muzulmán Testvérek iszlám fundamentalista szervezet elnöke másoknál enyhébb álláspontra helyezkedett. Mohammed Mahdi Akef szerint a keresztényekhez fűződő kapcsolatoknak „jóknak, civilizáltaknak és együttműködőknek” kell maradniuk. „Jóllehet a pápa megjegyzései miatti düh szükségszerű volt, nem tarthat sokáig, mert bár ő a világ katolikus egyházának vezetője, sok európai nem követi. Így amit (a pápa) mond, nem befolyásolja őket."
Akef helyettese, Mohammed Habíb szavai szerint XVI. Benedek bocsánatkérését „kielégítőnek tekinthetjük, még ha azt akartuk is, hogy a pápa vázolja fel saját elképzeléseit és gondolatait az iszlámról. Azt mondja, (keddi szavai) nem a személyes véleményét tükrözik. Szeretnénk tudni, mi a személyes véleménye."
A pápa vasárnap Castel Gandolfóban, nyári rezidenciáján kijelentette: „Mélységesen sajnálom, hogy a regensburgi egyetemen mondott beszéd egyes részletei sértőnek bizonyultak a muzulmánok érzékenységére. Valójában ezek az idézetek egy középkori szövegből valók, és semmilyen formában nem tükrözik személyes gondolataimat."
Mahmúd Asúr, a szunnita arabok legjelentősebb intézményének, az egyiptomi al-Azhar mecsetnek a volt helyettes vezetője – Habíbbal ellentétben – elégtelennek ítélte XVI. Benedek vasárnapi szavait. „Bocsánatot kell kérnie, mert megsértette az iszlám hitet. Őszintén bocsánatot kell kérnie, kijelentve, hogy hibát követett el” – mondta Asúr az al-Arabíja hírtévének.
Libanonban a fő keresztény közösség, a maronita keresztények pátriárkája, Naszrallah Szfeir bíboros úgy vélekedett vasárnap, hogy a pápával szemben megfogalmazott bírálatok „politikaiak”. „Az iszlám általában tiszteli Krisztust mint prófétát. A keresztényeknek és a muzulmánoknak érdekük az együttműködés, különösen Libanonban” – tette hozzá. Libanonnak jelentős keresztény közössége van, amely – a választói névjegyzékekből adódó becslések szerint – a lakosság 38 százalékát alkotja.
Dalil Boubakeur, a franciaországi muzulmánok csúcsszervezetének (CFCM) frissen lemondott elnöke, a párizsi mecset vezetője üdvözölte XVI. Benedek vasárnapi kijelentéseit, megállapítva, hogy az ügy tisztázása iránti kérelmének a pápa ezzel eleget tett. Boubakeur elmondta, hogy kapcsolatba lépett a Vatikánnal, és biztosítékot kapott arra, hogy „a vallásközi párbeszéd folytatódni fog”.
A pápa a regensburgi beszéd után
Utolsó frissítés:
Vegyes fogadtatásra talál a muzulmán világban a pápa vasárnapi sajnálkozása az iszlámmal kapcsolatos hét eleji, Regensburgban tett kijelentései után.