Gazda Árpád, az erdélyi Krónika vezető szerkesztője szerint nem lehet nem észrevenni, mennyire másképp látszanak a magyarországi történések a külső és a belső szemlélők számára. A nemzetközi sajtóban szinte nincs olyan magyarországi tudósítás, amelyik ne idézné fel, hogy a budapesti tüntetések Gyurcsány Ferenc botrányos lelepleződése és a lemondás elutasítása után kezdődtek - írja a kommentátor. Magyarországon eközben másról szól a közbeszéd. Itt az elmúlt időszakban is főként az ellenzék politikusainak kellett számon kérő kérdésekre válaszolni - írja Gazda Árpád - őket faggatták, hogy miért ragaszkodnak a két hónappal korábban meghirdetett (végül mégis lemondott) nagygyűlés megtartásához, miért vesznek részt ellenzéki képviselők is a Kossuth-téri tüntetéseken? "Szinte fel sem merült, hogy Gyurcsány Ferenc lemondása lenne a kézenfekvő megoldás. Ezzel állhatna helyre a rend, ezzel szerezhetné vissza a becsületét a politika, a demokrácia" - áll a cikkben.
A bukaresti Új Magyar Szó (ÚMSZ) hasábjain Bíró Béla egyetemi tanár, politológus úgy vélekedik: nem a Gyurcsány-beszéd jelenti az igazi társadalmi veszélyt, hanem az az alapgondolat, amellyel a szocialista és a liberális oldal megpróbálja Gyurcsány Ferencet és csapatát felmenteni a felelősség alól, s amely úgy hangzik, hogy "minden politikus hazudik". A cikk szerzője megbocsáthatatlannak tartja a tudatos hazugságot és megtévesztést. Ha elfogadnánk, hogy hazudni bocsánatos bűn, merthogy "minden politikus hazudik", akkor egyszerűen lemondanánk a politikáról - írja Bíró Béla, aki szerint Adolf Hitler is így cselekedett, a világtörténelem egyik legnagyobb "igazmondójaként".
"Minden politikus hazudik", "a polgári demokrácia hazug színjáték... a gyengék eszköze arra, hogy bűntudatuk révén az erőseket megalázzák és sakkban tartsák..." - idézi az egykori zsarnokot Bíró Béla, hozzátéve: a posztmodern világ megdöbbentő módon visszatérni látszik Adolf "karakánságaihoz", nemcsak minálunk, Amerikában is.