A börtönsztrájk végét az érintett Buenos Aires tartomány igazságügyi minisztere, Eduardo Di Rocco jelentette be, miután szerda este találkozott a foglyok képviselőivel az egyik legnagyobb fegyintézetben.
Tárgyalásaik nyomán a tartomány legfelsőbb bírósága elfogadta a vizsgálati fogság feltételeinek felülvizsgálatát, kijelentve, hogy az előzetes letartóztatásban letöltött fogság ideje mostantól beleszámít a jogerős büntetésként kiszabott szabadságvesztésbe, mint mindenütt másutt a világon. Argentínában eddig az előzetes letartóztatásban töltött időnek csak a felét vonták le az ítélet szerint letöltendő börtönbüntetésből.
A dél-amerikai országban amúgy is rendkívül lassan születnek meg a bírósági ítéletek. A két és fél hete indult és több mint húsz fegyintézetre kiterjedő éhségsztrájk kapcsán a tartomány igazságügyi minisztere maga is elismerte: a börtöneikben lévő 25 ezer rab háromnegyed részét úgy tartják fogva, hogy ügyükben nem született még jogerős ítélet, közel 53 százalékukat pedig még bíróság elé sem állították.
Az argentin börtönökben rendszeresek a gyakran halálos áldozatokkal is járó lázadások, mindenekelőtt a rossz fogva tartási körülmények miatt, ami ellen az emberi jogi szervezetek is nem egyszer felemelték már a hangjukat.