A hadsereg azután nevezte ki a Nemzeti Törvényhozó Gyűlés nevet viselő testület tagjait, hogy szeptember 19-én vértelen puccsal megdöntötte a korrupcióval és panamázással vádolt választott kormányfő, Thakszin Sinavatra hatalmát.
A hadsereg által életbe léptetett ideiglenes alkotmány szerint a szóban forgó testület, amelybe a magas rangú katonákon és köztisztviselőkön kívül bankárokat, gyárosokat és vallási vezetőket is beválogattak a puccs vezetői, törvényeket kezdeményezhet és fogadhat el. Megvitathatja a kormány tevékenységét, de nem fejezheti ki rosszallását, és főként nem menesztheti a kormányt. A hadsereg által kinevezett kormány esetleges menesztésére a puccs vezetőjének, Szonji Bunjaragtin tábornoknak biztosít jogot az ideiglenes alapokmány.
A Nemzeti Törvényhozó Gyűlés feladata lesz az új alkotmány alapelveinek meghatározása is. A részletes kidolgozást egy szakértői testülettel együttműködve végzi majd el. A puccs vezetői által felvázolt menetrend szerint körülbelül egy év múlva népszavazásra bocsátják a leendő alapokmányt, majd általános választásokat rendeznek a délkelet-ázsiai országban.