Mihail Kalasnyikov. Nem tudja kézben tartani © AP |
Az AK-gépfegyverek hatvanéves története során mintegy nyolcvanféle változatban gyártott harci eszközök exportőrének, az állami tulajdonú Roszoboronexportnak (Roszoborona) viszont elsősorban a pénzügyi veszteség okoz fejfájást. Moszkvai becslések szerint ugyanis évi 2 milliárd dollárt tesz ki a hamisított kézifegyverek forgalma, és ebből legalább 80 százalék a Kalasnyikovokra jut. Az 1947-ben kifejlesztett és 1949-ben hadrendbe állított Kalasnyikovot - és továbbfejlesztett változatait - legalább 11 ország negyven üzemében gyártják: egyebek között Lengyelországban, Kínában és Izraelben. De még az USA Nevada államában is működik egy amerikai-bolgár vegyesvállalat, amely az iraki rendőrségnek készít géppisztolyokat.
A Roszoborona két csoportra osztja a hamisítókat. Az egyikbe azok a volt szocialista országok tartoznak, amelyek az 1950-1960-as években ingyen megkapták az AK-gépfegyverek gyártási dokumentációját, és jogot szereztek arra, hogy saját hadseregük számára készítsék a megbízható és hatékony géppisztolyokat. A Szovjetunió, illetve a Varsói Szerződés (VSZ) szétesése után az egyezmények érvényüket vesztették, ám a volt VSZ-tagországok jó része tovább gyártotta és exportálta a Kalasnyikovokat. A másik csoportba azok a vállalatok tartoznak, amelyek engedély, illetve hivatalos dokumentáció nélkül egyszerűen koppintják a Kalasnyikovot. Ezek minősége általában gyenge, a hamisítók ugyanis többnyire rossz alapanyagokat használnak.
Magyarországon is gyártottak AK-géppisztolyokat a Fegyver- és Gázkészülékgyárban (FÉG), ám a termelésnek jó ideje vége, és az évek során többször átalakított magyar fegyvergyár éppen felszámolás alatt áll. Magyarország egyébként tavaly - Gyurcsány Ferenc kormányfő moszkvai látogatása idején - egyezményt írt alá Oroszországgal, amely szerint Magyarországon csak az orosz jogtulajdonosok engedélyével készítenek, korszerűsítenek, illetve exportálnak a volt Szovjetunióból, illetve Oroszországból vásárolt fegyvereket. A megállapodás a Kalasnyikovokra is kiterjed.
Nyikolaj Svec, a Roszoborona vezérigazgató-helyettese a HVG-nek megerősítette, hogy a cég az orosz állami hivatalokkal összefogva igyekszik megakadályozni, hogy a hamisítók akadálytalanul üzleteljenek az ál-Kalasnyikovokkal, és bírósági eljárást készülnek indítani a szabadalmi jogok megsértői ellen. Az orosz illetékest leginkább az amerikai Kalasnyikov-üzem működése bosszantja. "Az amerikaiak kettős mércét alkalmaznak: ők a leghangosabbak a szerzői jogvédelem terén, ám szótlanul tűrik a Kalasnyikovok hamisítását, sőt még kereskednek is velük. Ha cd-t és dvd-t nem lehet hamisítani - tette fel a kérdést Svec -, akkor miért lehet fegyvereket?"
A hamisítók konkurenciája ellenére az izsevszki Kalasnyikov-gyár és a Roszoborona nem marad megrendelések nélkül. Venezuelával például tavaly 100 ezer korszerű AK-103-as eladásáról és 900 ezer géppisztoly ottani gyártásáról egyeztek meg 54 millió dollár értékben. Moszkvában úgy számolnak, évente mintegy 1 millió Kalasnyikov kerül ki a külföldi üzemekből, és ebből mindössze 10-12 százalék a legálisan gyártottak száma.
Hatvan év alatt becslések szerint 75-100 millió Kalasnyikov készült, nem kis hasznot hajtva a gyártóknak. A géppisztolyok tervezője azonban ma is egy szerény kétszobás lakásban él, és leginkább csak erkölcsi elismerésben részesült: számos állami kitüntetést kapott, Izsevszkben pedig hamarosan megnyílik a nevét viselő Kalasnyikov-múzeum. "Nyugodtan alszom, nem az én hibám, hogy milliók életét oltották ki az általam kifejlesztett fegyverekkel. Nekem az volt a célom, hogy megbízható, hatékony géppisztolyt tervezzek hadseregünk számára. A politikusok azok - mondta Kalasnyikov a HVG-nek -, akik képtelenek békésen megoldani vitáikat."
NÉMETH ANDRÁS / MOSZKVA