Amerikai elnökválasztás percről percre
Utolsó frissítés:
Magyar idő szerint éjfélkor zártak az első urnák az Egyesült Államokban, az ország történetének leghosszabb kampányát követő választásán. Néhány órával később pedig kiderült, hogy a demokrata Barack Obama győzött, és ezzel ő lesz az USA első afro-amerikai elnöke, az ország 44. demokratikusan megválaszottt vezetője. A választás napjának eseményei percről percre.
Most érkezett
Száz év óta nem volt ilyan magas a részvételi arány
Száz év óta nem volt olyan magas a részvételi arány amerikai elnökválasztáson, mint a mostanin - állította szerdán a RealClearPolitics független választási hírportál. A szavazásra jogosultak rekordszámban, 66 százalékban járultak az urnákhoz, amire 1908 óta nem volt példa. John F. Kennedy demokrata párti jelölt megválasztásakor 1960-ban csak 63,1 százalékos volt a részvételi arány. 2004-ben, amikor a hivatalban lévő republikánus George W. Bush másodszor is jelöltette magát az elnöki tisztségre, mindössze a választópolgárok 55,3 százaléka adta le voksát.
A demokrata jelölt ellenfele, a republikánus John McCain elismerte vereségét, gratulált ellenfelének, és híveit összefogásra, a társadalmat megosztó különbségek átlépésére szólította fel.
A választás napjának eseményeit az alábbiakban követheti nyomon percről-percre.
© AP
|
Percről percre
Megoldhatatlan feladatokat örököl Obama?
Nehéz gazdasági helyzetet örököl Barack Obama és a demokrata adminisztráció, a gazdaság jövőre a legjobb esetben is csak stagnálni fog, és miközben takarékosságra volna szükség, Obama választói a körülmények gyors javulását várják. A piacok a demokraták gazdaságpolitikáját jobbnak minősítik, mint a vesztes republikánus koncepciót - összegezték gazdasági, piaci szakértők.
Varsó nem mond le a rakétapajzsról
Lengyelország azt reméli, hogy Obama kormánya folytatja majd az amerikai rakétavédelmi pajzs tervének megvalósítását, aminek keretében elfogó rakétákat telepítenének lengyel földre - jelentette ki szerdán Radek Sikorski lengyel külügyminiszter.
Párizs bevallotta, hogy Obamának szurkolt
Az Egyesült Államok új elnökévé megválasztott Barack Obama volt Franciaország titkos favoritja - ismerte el szerdán Bernard Kouchner külügyminiszter az RTL kereskedelmi rádiónak adott interjúban. "Eddig nem mondhattuk ki, hogy melyik jelöltet választottuk az agyunkkal és a szívünkkel is. De most már megmondhatjuk, és ez nem udvariatlan John McCainnel szemben, aki nagyon szép kampányt csinált" - hangoztatta Kouchner.
A csehek már szervezkednek
Csehország, mint az Európai Unió soros elnöke, a jövő év tavaszán szeretné megszervezni a 27 uniós tagállam vezetőinek találkozását Barack Obama új amerikai elnökkel. Valószínű, hogy erre a NATO jövő év tavaszára Prágába tervezett csúcstalálkozója idején kerülhetne sor.
Kenya örömmámorban ünnepelt
Nairobiban a tömeg tánccal fejezte ki örömét és az ünneplők a reggae ritmusára skandálták a "Yes, we can" mondatot, Obama választási jelszavát.
A popszakma is meglovagolja az Obama-lázt
A Black Eyed Peas együttes egyik tagja, a rapper Will.i.am egy új számmal és egy hozzá tartozó videoklippel örökíti meg Obama választási győzelmét - írja a BBC News internetes oldala. A zenész az amerikai elnökválasztás éjszakáján végezte az utolsó simításokat az It's A New Day címet viselő számon, amely a demokrata politikus győzelmének állít emléket és szerdán fog debütálni az interneten. Az énekes elmondta, hogy az elkészült dal az amerikai emberek, és az elmúlt időszak eseményeiben betöltött szerepük előtt tiszteleg. A már korábban megjelent Yes, We Can című számával - amely Obama egyik beszédére építkezik, és közreműködik benne többek között a színésznő Scarlet Johansson és a dzsesszlegenda Herbie Hancock is - Will.i.am szintén Obamát igyekezett támogatni.
A befektetők már előre szoronganak
Az amerikai határidős indexek szerdán lefelé indultak, ami a Wall Street árfolyamainak csökkenését vetíti előre, mert a befektetők figyelmének középpontjában immár az áll, milyen nehéz azonnali feladatok előtt áll az új elnök.
Bagdadban rosszkedvűek, Damaszkuszban ujjonganak
Nemcsak a republikánus John McCain, a vesztes amerikai elnökjelölt táborában lehetett szerda reggel szomorú arcokat látni, az iraki kormánykörökben is rosszkedv uralkodott. Ali ad-Dabbag kormányszóvivő késő délután ugyan kipréselt magából egy sovány gratulációt az Egyesült Államok jövendő elnökének, és Hosjar Zebari külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Barack Obama elnökségével sem lesz irányváltás az amerikai Irak-politikában, a síita és kurd kormánypártok tagjai titokban mégis attól tartanak, hogy zord idő jön rájuk. Obama választási kampányában ugyanis azt fejtegette, hogy George W. Bushnak el kellett volna számoltatnia az iraki kormányt, mert az nem tett meg mindent a nemzeti megbékélésért.
Csalódottak az észak-iraki kurd autonóm területen is, ahol Bush elnököt hősnek tartják amiatt, hogy 2003-ban az iraki bevonulás mellett döntött. Egyedül az a tény tölt el reménnyel néhány kurdot, hogy Joseph Biden leendő amerikai alelnök a síiták, szunniták és kurdok közötti erőszak miatt egyszer azt javasolta, hogy etnikai-vallási határok mentén osszák fel Irakot.
Szíriában, amely országot Bush a "gonosz tengelyéhez" sorolta, viszont óriási volt az öröm a választás éjszakája után. Az utca emberét, de még a kormányzatot is eufórikus hangulat töltötte el. Az egyik kormány közeli politikai kutatóintézet bőséges reggelin látott vendégül mindenkit, aki Obama győzelmét akarta ünnepelni.
Az Amnesty programot gyártott Obamának
Emberi jogi "programcsomagot" állított össze Barack Obama megválasztott amerikai elnök kormányzásának első száz napjára az Amnesty International.