percről percre

Amerikai elnökválasztás percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyar idő szerint éjfélkor zártak az első urnák az Egyesült Államokban, az ország történetének leghosszabb kampányát követő választásán. Néhány órával később pedig kiderült, hogy a demokrata Barack Obama győzött, és ezzel ő lesz az USA első afro-amerikai elnöke, az ország 44. demokratikusan megválaszottt vezetője. A választás napjának eseményei percről percre.

Most érkezett

Kicsoda Joe Biden?

Ő lesz az USA első katolikus vallású alelnöke. A delaware-i szenátor 1942. november 20-án született a pennsylvaniai Scrantonban. Baccalaureatusi oklevelet szerzett a Delaware-i Egyetemen és jogi diplomát a Syracuse-i Egyetemen. 1969-ben a delaware-i ügyvédi kamara tagja lett. Első házasságából két fia, jelenlegiből egy lánya van. Felesége Jill Tracy Jacobs.

Barack Obama nyerte az amerikai elnökválasztást, s ezzel ő lesz az USA 44. elnöke, az első afrikai-amerikai, aki betöltheti a világ legerősebb országának vezetői posztját.

A demokrata jelölt ellenfele, a republikánus John McCain elismerte vereségét, gratulált ellenfelének, és híveit összefogásra, a társadalmat megosztó különbségek átlépésére szólította fel.

A választás napjának eseményeit az alábbiakban követheti nyomon percről-percre.

© AP



Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Obama Obamát ünnepli

Obama ujjongva ünnepelte szerdán névrokona győzelmét, mármint a japán halászvároska az amerikai elnökét. Az álmos kis település mintegy száz lakosa gyűlt össze napközben, hogy a városháza főtermében tévén nézze az amerikai elnökválasztás fináléját. Amikor bemondták a tévében, hogy Barack Obama győzött, "Obama, Obama" kiáltásokban törtek ki az obamaiak - is. Többen közülük hawaii népviseletbe öltöztek az amerikai Obama születési helyének tiszteletére, mások "Szeretem Obamát" feliratú pólókban feszítettek. Remélik, hogy az új amerikai elnök - aki egy tévéinterjúban megemlítette a települést - meg is látogatja majd. Az ünneplés késő éjszakába nyúlik.

 

Nem lesz könnyű dolga a nyertesnek

A brit The Independent napilap elemzése szerint a 2008-as amerikai elnökválasztás valószínűleg a visszalendülés kezdete a nagyobb, beavatkozóbb állam felé, olyan állam felé, amely a vagyonkülönbségek csökkentésére összpontosít és segíti a társadalom elesettebb tagjait. A lap szerint Obamára rendkívüli feladatok várnak: az államkincstár gyakorlatilag üres, és így kell szembeszállni egy olyan gazdasági válsággal, amilyenre eddig kevés példa akad. Emellett két népszerűtlen háború is megoldásra vár. Lehet, hogy Obama csalódást okoz, főleg a vele szemben támasztott "ésszerűtlenül magas" elvárások miatt. A legnagyobb amerikai elnökök - George Washington, Abraham Lincoln, Franklin Roosevelt - azonban éppen azért lehettek naggyá, mert hatalmas kihívásokat küzdöttek le. A jelenlegi állapotokat tekintve Barack Obamának is megvan az esélye arra, hogy csatlakozzék hozzájuk - írta a szerdai The Independent.

 

Obama megválasztása mérföldkő

Barack Obama megválasztása az Egyesült Államok elnökének önmagában is világtörténelmi jelentőségű, függetlenül attól, mi történik majd elnöksége idején - hangsúlyozta Bokor Pál, a Barack Obama szupersztár címmel közelmúltban megjelent könyv szerzője. Bokor szerint Franklin Delano Roosevelt megválasztása óta, ami később a szövetségesek második világháborús győzelmének volt az egyik legfontosabb biztosítéka, illetve Ronald Reagan megválasztása óta, ami viszont a magát szocialista világrendszernek nevező autokratikus államszövetség összeomlásának egyik személyi feltétele volt, nem történt ilyen fontos változás a Fehér Házban".

"Ez nem csupán az amerikai demokrácia fejlődéstörténetében mérföldkő, és nem csak a Martin Luther King- féle álom beteljesedése. Ez a fejlemény azonnali következményekkel jár majd a nemzetközi kapcsolatokra. Már a mai naptól, de a január 20-i beiktatástól kezdve különösen, számítani lehet az Egyesült Államok és a fejlődő országok közötti kapcsolatok javulására, nemcsak Kína és India vonatkozásában, hanem ennél érzékenyebb területeken is" - mondta Bokor Pál.

Európa várja a győztest

Meghívta Barack Obama újonnan megválasztott amerikai elnököt Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke, hogy mondjon beszédet az európai uniós képviselőtestület előtt. Az uniós intézmények vezetői az elsők között gratuláltak az amerikai elnökválasztás győztesének. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke a pénzügyi válságra is utalva leszögezte, hogy egy új világ kedvéért új szövetségre van szükség a nemzetközi szereplők között. Reményét fejezte ki, hogy Obama vezetésével az Egyesült Államok csatlakozik az EU-hoz ennek megteremtésében.

 

Medvegyev nem vette észre Obamát

Dmitrij Medvegyev orosz államfő a parlamenthez intézett első elnöki üzenetében szerdán élesen bírálta Washingtont, mintegy figyelmen kívül hagyva az ottani elnökválasztás tényét, és több javaslatot tett az orosz választási rendszer demokratizálására, a bíróságok függetlenségének megerősítésére. Az államfő kijelentette: az augusztusi grúz-dél-oszétiai háború és a tőzsdék összeomlása a csak önmagára támaszkodó, bírálatot nem tűrő washingtoni kurzus következménye.

 

A KDNP is szakért

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint figyelemre méltó, hogy az amerikai választók csak arra figyeltek, melyik elnökjelölt milyen megoldásokat kínál a meglévő gondokra és Barack Obama származása nem befolyásolta a döntésüket - közölte Firtl Mátyás, a párt országgyűlési képviselője.

A cseheknek "mindegy"

A Cseh Köztársaság és az Egyesült Államok kapcsolatában nem változik semmi Barack Obama elnökválasztási győzelmével - jelentette ki Mirek Topolánek cseh kormányfő, egyben gratulált a sikerhez a demokrata politikusnak.

 

Kényelmes demokrata többség

1992 óta először a demokraták most egyszerre tartják majd kezükben a Fehér Házat és a kongresszust. A  részleges szenátusi választáson a száztagú  testület 35 szenátori mandátumáért folyt a versengés. A demokraták öt mandátumot nyertek el a republikánusoktól, miközben megtartották versenyre bocsátott 12 helyüket, s így 56-ra növelték szenátoraik számát  az amerikai televíziók előrejelzései szerint. Négy távozó republikánus szenátor helyének a sorsa (Alaszka, Georgia, Minnesota, Oregon) még nem ismeretes. Ha e négy hely mindegyikét a demokraták nyernék - amire kevés az esélyük -, elérnék azt a hatvanfős küszöböt, amellyel megakadályozhatnák, hogy a republikánus ellenzék obstrukcióval hátráltasson egyes szavazásokat.

Eddig a demokratáknak csak 49 küldöttük volt a szenátusban, de két független képviselő következetesen velük szavazott, ami gyakorlatilag eddig is többséget biztosított a számukra. A 435 fős képviselőházban, amelynek egészét újjáválasztották kedden, eddig 235 helyük volt a demokratáknak, 199 a republikánusoknak, egy korábbi demokrata mandátum pedig betöltetlen volt. A mostani voksolás után a demokratáknak már legalább 249 képviselőjük lesz, és esélyesek további hét mandátum megszerzésére. A republikánusok 169 helyet szereztek, és még nyolc helyen állnak győzelemre. Két louisianai - egy demokrata és egy republikánus - mandátum sorsa a hurrikánok okozta halasztás miatt csak decemberben dől majd el.
   

Gazdasági kihívások az új elnök előtt

A győztes az 1930-as évek óta nem tapasztalt, súlyos gazdasági gondok megoldása elé néz. A Reuters csokorba szedett néhányat ezek közül és ismertette Obamának ezekre adott válaszát.

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Hozzászólások