percről percre

Amerikai elnökválasztás percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyar idő szerint éjfélkor zártak az első urnák az Egyesült Államokban, az ország történetének leghosszabb kampányát követő választásán. Néhány órával később pedig kiderült, hogy a demokrata Barack Obama győzött, és ezzel ő lesz az USA első afro-amerikai elnöke, az ország 44. demokratikusan megválaszottt vezetője. A választás napjának eseményei percről percre.

Most érkezett

Barack Obama lesz az Egyesült Államok 44. elnöke

A CNN hírtelevízió előrejelzése szerint a Hawaii-i születésű Barack Obama nyeri az amerikai választást, s ezzel ő lesz az Egyesült Államok első afrikai-amerikai elnöke.

Obama hívei a győzelem hírét hallva
© AP

Barack Obama nyerte az amerikai elnökválasztást, s ezzel ő lesz az USA 44. elnöke, az első afrikai-amerikai, aki betöltheti a világ legerősebb országának vezetői posztját.

A demokrata jelölt ellenfele, a republikánus John McCain elismerte vereségét, gratulált ellenfelének, és híveit összefogásra, a társadalmat megosztó különbségek átlépésére szólította fel.

A választás napjának eseményeit az alábbiakban követheti nyomon percről-percre.

© AP



Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8 9

McCain zárkózik, de ez már kevés lesz

A republikánus jelölt megszerezte Mississippi 6 és Texas állam 34 elektori voksát a CNN hírtelevízió előrejelzései szerint. Azonban ezzel még mindig 207-135 az állás a demokrata Barack Obama javára.

Valószínűsíthető a rekord magas részvétel

Valószínűleg több évtizede nem volt olyan magas, becslések szerint 65 százalékos a részvételi arány az amerikai elnökválasztáson, mint az idén.

"Ez eldőlt"

A republikánus párt egy önmagát megnevezni nem kívánó forrása a jelenlegi eredmények ismeretében úgy fogalmazott, a küzdelem eldőlt, már csak idő kérdése, hogy Barack Obama megszerezze az elnökséghez szükséges 270 elektori szavazatot.

Közel a szupertöbbség is

Az elnökségért folyó harc mellett az amerikai képviselőház és a Szenátus székeiről is voksolnak a választópolgárok. Utóbbi helyen ha a demokraták 60 szenátusi helyet szereznek meg, Lyndon Johnson elnöksége óta először alakul ki úgynevezett szupertöbbség a Szenátusban. Ehhez még 4 székre van szükségük.

Iowa, Montana, Nevada és Utah is zár hamarosan

A CNN előrejelzések szerint Iowa állam 7 elektora Barack Obamáé, Utah 5 elektora pedig a republikánus John McCainé. Ezzel Obama már átlépi a 200-as határt az elnökséghez szükséges 270 elektori szavazatért folyó versenyben, ellenfele 89-nél áll.

Új Mexikó Obamáé, Louisiana McCainé

A CNN becslése szerint ezzel Obama jelenleg 199 elektort tudhat magáénak, McCain pedig 88-at. Az összesített szavazatok megoszlása majdnem egyenletes, 49 százalék McCainnek (19 278 049 szavazat), 50 százalék Obamának (19 598 599 szavazat). Ez azonban csupán statisztikailag érdekes adat, az elektori rendszer értelmében ugyanis az 50 állam közül 48-ban a győztes mindent visz elve alapján osztják el az egyéni szavazatok alapján összeálló elektori voksokat.

McCainék már nem nézik a híreket

Komorodó arcok a phoenixi republikánus főhadiszálláson, a kampánystáb központjában kikapcsolták a híradásokat. A CNN hírtelevízió előrejelzése szerint ugyanis Barack Obama nyeri Ohio állam 21 elektori voksát. Ez rossz hír a republikánus John McCain számára, korábban ugyanis még soha nem lett konzervatív jelöltből elnök Ohio állam elnyerése nélkül. Jelenleg az elektori voksok állása: 194-69 a demokrata jelölt javára.

McCain elvitte Alabamát, újabb államokban zártak az urnák

Magyar idő szerint éjjel 3 órakor bezártak a szavazóhelyiségek Arizona, Colorado, Kansas, Louisiana, Michigan, Minnesota, Nebraska, Új-Mexikó, New York, Észak-, és Dél-Dakota, Rhode Island, Texas, Wisconsin és Wyoming államokban.

McCain 125 elektornyi hátrányban
© AP

Újabb 15 állam urnái zárnak rövidesen

Köztük van Észak-Dakota és Colorado államok, amelyek döntő fontosságúak lehetnek a végeredmény szempontjából. A szakemberek szerint Obama jobban teljesít, mint John Kerry négy évvel ezelőtt, ez pedig bizakodásra adhat okot a demokrata és aggodalomra a republikánus szavazók körében.

Jeff Toobin, a CNN egyik politikai elemzője szerint a Hillary Clintont támogató demokraták csaknem száz százalékban Barack Obamára voksolnak, ez nem kis részben az egykori first ladynek köszönhető.

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Hozzászólások