Amerikai elnökválasztás percről percre
Utolsó frissítés:
Magyar idő szerint éjfélkor zártak az első urnák az Egyesült Államokban, az ország történetének leghosszabb kampányát követő választásán. Néhány órával később pedig kiderült, hogy a demokrata Barack Obama győzött, és ezzel ő lesz az USA első afro-amerikai elnöke, az ország 44. demokratikusan megválaszottt vezetője. A választás napjának eseményei percről percre.
Most érkezett
Első becslések: Vermont Obamáé, Kentucky McCainé
A CNN becslései szerint Vermont állam 3 elektori szavazatát a demokrata Barack Obama, Kentucky 8 elektorát John McCain republikánus jelölt gyűjtheti be. Mindkét eredmény papírforma szerinti, meglepetés egyelőre nincs.
A demokrata jelölt ellenfele, a republikánus John McCain elismerte vereségét, gratulált ellenfelének, és híveit összefogásra, a társadalmat megosztó különbségek átlépésére szólította fel.
A választás napjának eseményeit az alábbiakban követheti nyomon percről-percre.
© AP
|
Percről percre
Éjjel egykor két fontos állam urnái is zárnak
Georgia, Indinana, Kentucky, Dél-Karolina, Vermont és Virginia szavazóhelyiségei éjjel egykor zárnak. Ezek közül Indiana és Kentucky kulcsfontosságú, mivel ezek úgynevezett csatatér-államok, ahol nem tudni, hogy a demokraták, vagy a republikánusok győznek-e. Ha a tradicionálisan konzervatív Virginia, vagy Indiana közül valamelyiket Obama nyeri, jó estére számíthat. Előbbi állam 56 év alatt csupán egyszer szavazott a demokratákra, Indianában ugyanez 70 évvel ezelőtt történt utoljára.
Indianában Obama, Kentuckyban McCain vezet
Kevesebb, mint egy százalékos feldolgozottságnál Indianában Obama 56 százalék, McCain 43 százalék, Kentuckyban ugyanez az arány 36-62 százalék a republikánus jelölt javára.
Indiana azért kulcsfontosságú, mert tradicionálisan a konzervatív párt jelöltje aratott itt győzelmet az elmúlt választásokon. Ha Obamának sikerül megnyernie, ez akár döntő jelentőségű is lehet a választás kimenetele szempontjából.
Érkeznek az első eredmények
Kentuckyban kevesebb mint 1 százalékos feldolgozottságnál McCain 59 százalék, Obama 40 százalék. Pennsylvaniában nem várnak rekord részvételt, a becslések szerint a szavazásra jogosultak legfeljebb 80 százaléka járult az urnákhoz.
Több helyről jelentettek problémákat, volt ahol a szavazógépek nem működtek rendesen, de volt olyan, hogy a választásra regisztráló állampolgárok nevét nem találták a névjegyzékben. Richmondban a 7 szavazógép közül 5 romlott el, itt papír szavazólapokkal oldották meg a problémát.
CNN exit poll: a gazdaság a legfontosabb kérdés
Az amerikai választók többsége számára a legfontosabb kérdés a gazdaság állapota volt a keddi elnökválasztás napján a CNN exit poll eredménye szerint. A felmérések szerint az első szavazók 72 százalékban Barack Obama demokrata jelöltre szavaznak.
A jelöltek az utolsó pillanatig kampányoltak
Az elnökjelöltek a választás napján is az utolsó pillanatokig igyekeztek szavazásra buzdítani híveiket. Barack Obama demokrata jelölt Indiana államban is kampányolt, ahol hosszú évek óta nem választottak demokrata jelöltet.
John McCain kampánystábja az arizonai Phoenixben várják az eredményeket. A háborús veterán szenátor is eltökélte, hogy az utolsókig harcolni fog az elnökségért. A republikánus táborban már a realista hangok is megjelentek, akik azt mondják: a jelenlegi körülmények között bármelyik jelöltjüknek komoly kihívásokat kellene leküzdenie
Zárnak az első szavazóhelyiségek
Megkezdődött a szavazatok számlálása, az első szavazóhelyiségeket már bezárták. Virginia és további kulcsofontosságú keleti államok egy órán belül zárnak.
A gazdaság és Irak döntött?
Az amerikai választók többsége számára a legfontosabb kérdés a gazdaság állapota volt a keddi elnökválasztás napján a CNN exit poll eredménye szerint.
McCain jobban ért minket
Fodor Gábor SZDSZ-elnök szerint azért Obama is nyitott Kelet-Európa problémáira.
Szekeres Imre Obama-párti
A hnvédelmi miniszter jobban örülne Barack Obama győzelmének, ám a magyar kormánynak mindegy, hogy demokrata vagy republikánus kormány alakul a választások után.