Amerikai elnökválasztás percről percre
Utolsó frissítés:
Magyar idő szerint éjfélkor zártak az első urnák az Egyesült Államokban, az ország történetének leghosszabb kampányát követő választásán. Néhány órával később pedig kiderült, hogy a demokrata Barack Obama győzött, és ezzel ő lesz az USA első afro-amerikai elnöke, az ország 44. demokratikusan megválaszottt vezetője. A választás napjának eseményei percről percre.
Most érkezett
Navracsics: lehetne tőlük tanulni
A politikus nem tudná megmondani, hogy amerikaiként kire szavazna, mivel John McCain mellett az erősebb európai orientáció, Barack Obama mellett a fiatal kora szólhat.
A demokrata jelölt ellenfele, a republikánus John McCain elismerte vereségét, gratulált ellenfelének, és híveit összefogásra, a társadalmat megosztó különbségek átlépésére szólította fel.
A választás napjának eseményeit az alábbiakban követheti nyomon percről-percre.
© AP
|
Percről percre
Rekordot döntött a korai szavazók száma
A tegnapi nappal több mint 24 millióan adták le korábban szavazólapjaikat. Választási szakértők szerint az elektorok mintegy egyharmada is így tett még azelőtt, hogy a szavazóhelyiségeket megnyitották volna a mai napon.
A 2008-as választás az USA történetének eddigi legköltségesebb voksolása a mostani, a kampányköltések is csillagászati összegekre rúgnak. A demokrata Barack Obama több mint 639 millió dollárt költött a szavazók mozgósítására. Republikánus ellenfele, John McCain csupán 360 milliót gyűjtött össze.
McCain stábja szerint a választás még nem lefutott meccs
Az amerikai republikánus elnökválasztási kampánystáb kedden arra figyelmeztette a sajtót: ne hamarkodja el a választás győztesének bejelentését, főleg ne tegyen így a délutáni exit poll felmérések alapján, amelyek hagyományosan a demokrata jelölt javára tévednek. "Szeretnénk arra emlékeztetni, hogy (...) az exit poll kutatások 2004-ben eltúlozták a demokrata jelölt támogatottságát" - olvasható a republikánus stáb feljegyzésében. "Ezért ellenezzük az elsietett ítéleteket az exit poll eredmények alapján" - foglalt állást a McCain-stáb.
A szöveg szerint az exit poll kutatások valószínűleg azért fognak a valóságosnál nagyobb Obama-támogatást mutatni, mert a demokrata szavazók szívesebben vesznek részt az exit pollokban. Az ilyen felmérések magas választási részvétel esetén, amilyent például 1992-ben vagy 2004-ben mértek, a demokrata támogatást nagyították fel.
Az amerikai elnökválasztás kimenetele szempontjából legfontosabb nyolc állam közül ötben Barack Obama demokrata párti elnökjelölt vezet a választás előtti utolsó órákban végzett, legfrissebb közvélemény-kutatás eredményei szerint.
Kenya már ünnepli Obamát
Az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltjének, Barack Obamának a győzelméért fohászkodtak kedden Kenyában; a szenátor távoli rokonai már megtették az előkészületeket az ünnepi ökörsütésre. A kelet-afrikai országban már az ünnepség előtt Senator sörrel koccintanak a kenyai apától származó politikus egészségére, nem egy újszülöttet a demokrata elnökjelöltről neveztek el. Helyi popcsillagok is az amerikai politikusról énekelnek. A fővárosban, Nairobiban vasárnap mutatták be az Obamáról szóló musicalt.
A rendőrség megszigorította a biztonsági intézkedéseket Kogelo körül - akörül a kis nyugat-kenyai falu körül, ahol Obama 87 esztendős nagymamája él, és ahol ezért a családtagok és barátok mellett kenyai és külföldi újságírók és Obamáért szorítók valóságos hada sereglett össze. Sokan abban reménykednek, ha Obamát választják elnöknek, abból a fekete kontinens is profitál, például pótlólagos fejlesztési segélyek formájában vagy egyszerűen az életkörülmények jobbítása révén.
Göncz: az európai-amerikai viszonyban a folytonosságon a hangsúly
Az Európai Unió és Magyarország is a folytonosságra helyezi a hangsúlyt az új amerikai elnökkel, hiszen most is van egy szoros európai uniós-amerikai együttműködés - mondta kedden Göncz Kinga külügyminiszter az EU-tagállamok diplomáciai vezetőinek nem hivatalos, kétnapos marseille-i találkozóját követően.
A sajtó Obama szilárd előnyéről ír
A keddi amerikai elnökválasztás előtt szorosabbá vált néhány államban a két nagy párt jelöltjének küzdelme, de a republikánus John McCain már nem tudja behozni vetélytársa, a demokrata párti Barack Obama előnyét - írta az aznapi amerikai sajtó nagy része.
Hosszú sorok az amerikai szavazóközpontoknál
Hosszú sorok kígyóztak kedden kora reggeltől a szavazóközpontok előtt az Egyesült Államok keleti államaiban, ahol reggel 7, illetve 8 órakor megkezdődött az elnök- és kongresszusi választás.
Obama leadta szavazatát, folytatja kampányát
Barack Obama, a demokrata párti elnökjelölt helyi idő szerint reggel 8 óra előtt leadta szavazatát az amerikai elnökválasztáson az Illionis állambeli Chicagóban.
Barack Obama és felesége Michelle az urnáknál © AP |
Az illinois-i szenátor kislányával az oldalán töltötte ki a szavazóívet egy általános iskolában kialakított szavazókörben. Obama Chicagóból a szomszédos Indiana államba utazik kampányolni, ott utolsó erőfeszítést tesz azért, hogy elhódítsa a hagyományosan republikánus államot.
Milyen külpolitikai kihívások várnak az új amerikai elnökre?
A terrorizmus elleni háború és az al-Kaida terrorhálózat - Az al-Kaida megerősödött Pakisztán törzsek uralta hatérvidékén, ami egyre nagyobb fejfájást okoz Washingtonnak. Barack Obama demokrata párti jelölt szerint, ha Egyesült Államok tudomást szerez egyes terroristavezérek hollétéről, és Pakisztán nem tudja vagy nem akarja elfogni az illetőket, akkor az amerikaiaknak kell ezt megtenniük. John McCain republikánus párti jelölt bírálja ezt a hozzáállást, és azon a véleményen van, hogy együtt kell működni Iszlámábáddal az al-Kaida-tagok üldözésében.
Tőzsdei fellendülés jöhet az amerikai választások után
Londoni elemzések szerint a történelmi tapasztalatok alapján értékpiaci fellendülés követheti a keddi amerikai elnökválasztást, gyakorlatilag függetlenül a győztes személyétől, bár a mostani helyzetben figyelembe kell venni a várható, súlyos recessziót.