Gusenbauer sohasem volt népszerű politikus, 2000 óta tartó pártelnökségét annak köszönheti, hogy miután az SPÖ csaknem 30 éves kormányzás után ellenzékbe kényszerült, nem akadt senki, aki a párt élére állt volna. A tavaly január óta miniszterelnöként is fungáló politikussal szemben azért lázadnak pártjának vezető emberei, mindenekelőtt a salzburgi és a stájer tartományok irányítói, mert az ő vezetői gyengeségének, a szociális problémák iránti érzéketlenségének tulajdonítják, hogy az SPÖ folyamatosan veszít népszerűségéből, s zsinórban veszti el a helyhatósági választásokat.
Legutóbb június 8-án, Tirolban érte drámai csapás a pártot, 25 százalékos választóközönségéből 15 százalék maradt csak meg mellette. Gusenbauernek felróják, hogy nem képes sem saját minisztereit megregulázni, sem a koalíciós partner fölé nőni. A két nagy párt egyfolytában vitatkozik, s ez köti le a figyelmét, miközben a gazdaság egyre több problémával küzd.
Úgy hírlik, hogy a népszerűnek tartott, a legbefolyásosabb tartományi – a bécsi - szervezetből a közlekedési-infrastrukturális tárca élére állított Werner Faymann veszi át a párt irányítását Gusenbauertől. Hallani azt is, hogy a holnap délelőtt 10 órakor kezdődő elnökségi ülésen csak elindítják a vezércserét, amit majd az Európa-bajnokságot követően, július 7-én hoznak nyilvánosságra.
Egyelőre nem tudni, hogy Gusenbauert valóban menesztik-e, s ha igen, akkor el kell-e hagynia a kancellári bársonyszéket is. Az eddig vele vitatkozó néppárt most egyértelműen felsorakozik Gusenbauer mögé, a pártot vezető alkancellár, egyszersmind a pénzügyeket is irányító Wilhelm Molterer közölte, hogy ha Gusenbauer megy, akkor borul a koalíció is. Ez viszont előrehozott választásokat jelent. Jólértesültek már tudni vélik, hogy Gusenbauer az építőiparban kap jól fizető menedzseri állást, osztrák és spanyol megbízót egyaránt emlegetnek.