percről percre

Gázpóker és gázhiány - válság percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közel kéthetes szünet után kedd reggel újraindult az orosz földgázszállítás Európába, amit az Európai Unió szakemberei is ellenőriznek. A gázfolyam közép-európai idő szerint 8.30 körül indult újra, Magyarországra kedden 13.20-kor érkezett meg a gáz Ukrajna felől Beregdaróchoz. Kedden várhatóan 10 millió köbméter földgáz jöhet Ukrajna felől, és további kétmillió köbméter az ausztriai Baumgarten felől.

Most érkezett

A részletekben is megállapodtak

Az Európai Bizottság pénteken követelte, hogy haladéktalanul indítsák újra az EU-ba irányuló gázszállítást, miután Brüsszel szerint az ellenőrző mechanizmus részleteit illetően is megállapodás született. A bizottsági közlemény szerint José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az éjjel Viktor Juscsenko ukrán elnökkel, Andris Piebalgs energiaügyi EU-biztos pedig orosz illetékesekkel tárgyalt.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
15 16 17 18 19
27

Egy fokkal kevesebb - egymillió köbméter gáz

Akár 7 százalékkal csökkentheti a fűtés számlát és napi 1 millió köbméter gáz megtakarítását jelentheti országos szinten, ha a lakossági felhasználók otthonukban 1 Celsius fokkal csökkentik a hőmérsékletet - egyebek mellett ez olvasható a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) energiatakarékossági ajánlásait tartalmazó ajánlásában.

Medvegyev elnök is beszáll

Megfigyelők lesznek, de megállapodás nincs. Az orosz változat szerint Ukrajna miatt. Az ITAR-TASSZ orosz hírügynökség az Európai Bizottság egyik szóvivője állítólag ezt mondta: - Az Európának szállítandó orosz gáz szivattyúzását Ukrajna keleti és nyugati határán ellenőrző nemzetközi megfigyelő csoportról szóló dokumentum azért nem jött létre, mert Ukrajna nem hajlandó a csoportban fogadni a Gazprom szakértőit vagy független orosz szakembereket. Ezzel Ukrajna akadályozta meg annak a megállapodásnak a létrejöttét, amely lehetővé tette volna a tranzitszállítások felújítását már ezen a héten. A szóvivő szerint az orosz szakértők jelenlétét a csoportban számos nyugat-európai energetikus és elemző fontosnak tartja, mivel lehetővé tenné az ukrajnai vezetékekbe a keleti határon bekerülő és onnan a nyugati határon kikerülő földgáz mennyiségének egységes ellenőrzését. A Gazprom vezérigazgató-helyettese, Alekszandr Medvegyev csütörtökön késő éjszaka az Eho Moszkvi rádió adásában ugyancsak Kijevre hárította a felelősséget a megállapodás létrejöttének elmaradásáért. 

Az EU és Kijev között azonban csütörtökön létrejött egy megállapodás az uniós országok szakembereiből álló megfigyelőcsoport ukrajnai fogadásáról, és ez több uniós illetékes szerint is már pénteken elfoglalja a helyét Ukrajnában. Nem vehető biztosra azonban, hogy ennek nyomán tényleg hamar megindulhat az orosz földgáz tranzitszállítása Európába. Az EU is óvatosan fogalmazott: "Az ellenőrök telepítésének el kell vezetnie ahhoz, hogy helyreálljon az EU-tagállamok Oroszországból származó ellátása" - áll a cseh EU-elnökség Brüsszelben publikált nyilatkozatában.

Az ellenőrző mechanizmus létrehozását eredetileg Oroszország javasolta még január elején, de akkor Ukrajna hivatalos formában elzárkózott a megfigyelők fogadásától.

Közben az ITAR-TASZSZ szerint Silvio Berlusconi olasz kormányfő javasolta Ukrajnának, hogy a még fennálló gázadóssága - 614 millió dollár - mielőbbi törlesztése érdekében kérjen kölcsön az EU-tól. (Az összegben többszáz millió dollárnyi késedelmi kamat is szerepel az ukrán fizetési késedelmek miatt, és ezt Kijev nem akarja kifizetni.)

A Gazprom és az ukrán Naftogaz vezetője Szocsiba utazott, ahol pénteken várhatóan folytatják az egyezkedést. Hírügynökségek felhívják a figyelmet, hogy Szocsiban tartózkodik az orosz államfő, Dmitrij Medvegyev is.

Közel a megoldás? Az unió megfigyelőket küld

Mint a háborúban. Az Európai Unió pénteken elküldi ellenőreit Ukrajnába, hogy megkezdjék a megfigyelést az Oroszországból érkező földgáz fő mérőállomásán. Az oroszok korábban az ígérték, ha vannak pártatlan megfigyelők, indulhat a gáz. Majd meglátjuk.

Gázkorlátozás: közeledik az orosz és ukrán álláspont

Az egyre nagyobb nemzetközi nyomásra közeledni látszik a Gazprom és a Naftogaz közötti megállapodás az orosz-ukrán gázvitában. Az Ukrajnán keresztül gázt importáló európai országok közben egyre nagyobb energiabiztonsági kihívások elé néznek.

Fico: Szlovákiát az elsötétülés veszélye fenyegeti

Az elsötétülés veszélye fenyegeti Szlovákiát az orosz gázszállítások kiesése miatt - jelentette ki Robert Fico csütörtökön este Pozsonyban a visegrádi kormányfők tanácskozása utáni sajtóértekezleten.

Gyurcsány: le kell bontani az energetikai vasfüggönyt

Gyurcsány Ferenc szerint le kell bontani az energetikai vasfüggönyt Nyugat- és Kelet-Európa között, mert a nemrég csatlakozott tagállamok sokkal kiszolgáltatottabb helyzetben vannak, mint a régi uniós országok. Erről a miniszterelnök nyilatkozott a pozsonyi V4-es tanácskozást követően csütörtökön kora este.

Putyin feltételeket szabott Ukrajnának

Ukrajnának piaci árat kell fizetnie a gázért, ebben az esetben Oroszország is piaci díjat fizet majd a tranzitért - jelentette ki csütörtökön este Vlagyimir Putyin orosz kormányfő.

Tíz napon belül összeomolhat a szlovákiai gázellátás

Ha az ipari földgázfogyasztók továbbra is olyan fegyelmezetlenek lesznek, mint a szükségállapot első két napján, akkor legfeljebb tíz napon belül összeomlik az egész szlovák gázellátási rendszer, mondta Lubomír Jahnátek ipari miniszter a szlovákiai válságstáb csütörtöki ülése után Pozsonyban.

Nem rendelhetnek el rendkívüli tanítási szünetet az önkormányzatok

A közoktatásról szóló törvény rendelkezései alapján nem rendelhetnek el a megyei önkormányzatok rendkívüli iskolai szünetet, a közoktatásról szóló törvény ugyanis ezt csak akkor teszi lehetővé, ha a megye területén a nevelési-oktatási intézmények működtetése nem lehetséges – áll a kormányszóvivői iroda közleményében.

1
15 16 17 18 19
27
Hozzászólások