Gázpóker és gázhiány - válság percről percre
Utolsó frissítés:
Közel kéthetes szünet után kedd reggel újraindult az orosz földgázszállítás Európába, amit az Európai Unió szakemberei is ellenőriznek. A gázfolyam közép-európai idő szerint 8.30 körül indult újra, Magyarországra kedden 13.20-kor érkezett meg a gáz Ukrajna felől Beregdaróchoz. Kedden várhatóan 10 millió köbméter földgáz jöhet Ukrajna felől, és további kétmillió köbméter az ausztriai Baumgarten felől.
Most érkezett
Gyurcsány: a lakosságnak nem lehet gázellátási gondja
Gyurcsány Ferenc azért kérte szerda reggel az energiaügyekért felelős minisztertől, hogy intézkedjen a stratégiai gáztartalékok felszabadításáról, hogy műszaki-technikai probléma esetén se következhessen be olyan helyzet, amelyben a lakosságnak vagy közüzemnek gázellátási gondja van. A miniszterelnök erről az MR1-Kossuth Rádió déli hírműsorában beszélt.
Percről percre
Topolánek figyelmeztette Oroszországot
Mirek Topolánek cseh miniszterelnök szerdán figyelmeztette Oroszországot: az Európai Unió határozottabb álláspontot fogalmaz meg az orosz-ukrán gázvitával kapcsolatban, amennyiben csütörtökig nem újulnak fel az orosz gázszállítások az európai országokba. A cseh kormányfő, mint az Európai Unió soros elnöke, erről szerdán Prágában beszélt újságírók előtt. "Amennyiben holnapig (csütörtökig) nem újul fel a gázszolgáltatás, az európai elnökség és az Európai Unió részéről erősebb intervencióra lesz szükség" - mondta Topolánek újságíróknak. A cseh miniszterelnök elmondta: a témát megvitatja a cseh kormány és az Európai Bizottság, és várható, hogy közös nyilatkozatot adnak ki.
A Ruhrgas napi 2,5 millió köbméter gázt tud adni
A következő tíz napban a németországi Ruhrgas napi 2,5 millió köbméter gázt tud adni Magyarországnak a nyugati vezetékeken keresztül - mondta Molnár Csaba energiaügyekért felelős miniszter, aki a Hajdúszoboszló melletti földalatti gáztárolónál tett látogatást, a tárolók műszaki állapotáról és feltöltöttségéről tájékozódott. Hangsúlyozta: a tartalékok elegendőek, a lakossági ellátás nincs veszélyben.
Olajra állt rá a fehérvári fűtőerőmű
Fűtőolajjal működnek a gázkorlátozás miatt szerdától a mintegy húszezer lakás és számos közintézmény távfűtését ellátó székesfehérvári Fűtőerőmű Kft. olajtüzelésre is alkalmas kazánjai. Az erőmű tárolóiban mintegy kétezer köbméternyi olajat tartalékoltak, s további kétezer tonnára van lekötésük a Mol-nál, ebből a mennyiségből 100 tonna szerdán már meg is érkezett a fűtőerőműbe.
Ukrajna beengedi a külföldi megfigyelőket
Ukrajna azonnali hatállyal beengedi területére az Európai Unió megfigyelőit a gázszállítások ellenőrzésére - közölte szerdán kora délután az ukrán kormány azt követően, hogy Julia Tyimosenko miniszterelnök és Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke telefonon beszélt egymással. A Gazprom vezérigazgatója hétfőn tájékoztatott arról, hogy Ukrajna nem enged a területére független megfigyelőket a gázhelyzet alakulásának ellenőrzésére.
Az Európai Bizottság energiaügyekben illetékes tagja is bekapcsolódik a vita rendezésébe: Andris Piebalgs a tervek szerint csütörtökön találkozik a Gazprom első emberével, Alekszej Millerrel - közölte szerdán kora délután a bizottság egyik szóvivője.
Ukrán ajánlat a gázpókerben
Az ukrán Naftogaz gázvállalat ragaszkodik ahhoz, hogy legföljebb 201 dollárt fizet ezer köbméterenként az orosz földgázért idén, és ezer köbméterenként és száz kilométerenként 2,05 dollárt kér a Gazpromtól tranzitdíj gyanánt az Európába tartó orosz gázexport után. Ez az ajánlat nem több egy blöfnél.
A fehérvári Köfémet is érinti a krízis
A gázkorlátozás miatt az óránkénti 11 ezer köbméter helyett 7 ezer köbméternyi gázt használhat fel szerdán déltől a székesfehérvári könnyűfémmű, az Alcoa-Köfém Kft. - közölte a vállalat műszaki vezérigazgatója. Emiatt mérsékelni kellett a legnagyobb gázfogyasztó berendezések teljesítményét, s úgynevezett hőntartásra állították át az öntőkemencéket, továbbá a hőkezelő és előkészítő kemencéket - mondta el Maár Gyula.
Első lépésként egyelőre azokat a műszaki intézkedéseket hozták meg, amelyek szükségessé váltak ahhoz, hogy megfeleljenek a gázkorlátozás feltételeinek. A cég alumíniumöntvény-, csomagoló és fogyasztási termékeket állít elő, a gépjármű- és egyéb ipari piacokra.
Az európai fogyasztás egynegyedét adta Oroszország
Oroszország szokásosan az EU-országok gázszükségletének körülbelül egynegyedét fedezi, az EU gázimportjában 40 százalékkal szerepel, és Oroszország európai földgázexportjának 80 százaléka Ukrajnán át, a többi Fehéroroszországon, illetve Törökországon keresztül érkezik.
A fővárosi önkormányzat is alternatív forrásokat keres
A fővárosi önkormányzat minden intézményénél felmérik az alternatív energiaellátás lehetőségét, felkészülve egy esetleges gázkorlátozásra - tudta meg az MTI szerdán városházi forrásokból. Ez egyebek között azt jelenti, hogy a működés és az alapellátás biztosításáért megvizsgálják, az adott helyen, az egyedi felhasználási ponton indokolt-e a földgázfelhasználás, illetve, hogy mód van-e a gázszolgáltatás felfüggesztésére, más energiahordozóval való helyettesítésére. Ha erre lehetőség van, azonnal elrendelik a változtatást.
Üzemek állnak le a gázhiány miatt
Továbbra sem érkezik gáz Ukrajna felől, a stratégiai készleteket felszabadították, és szerdán reggel 8 órától az FGSZ Földgázszállító Zrt. (FGSZ) elrendelte a második kategóriába tartozó ipari nagyfogyasztók földgázellátási korlátozását is, emiatt már több magyarországi üzem is leállította a gyártást. A lakosság ellátásához ugyanakkor elegendő földgáz van a magyarországi tárolókban.