Gázpóker és gázhiány - válság percről percre
Utolsó frissítés:
Közel kéthetes szünet után kedd reggel újraindult az orosz földgázszállítás Európába, amit az Európai Unió szakemberei is ellenőriznek. A gázfolyam közép-európai idő szerint 8.30 körül indult újra, Magyarországra kedden 13.20-kor érkezett meg a gáz Ukrajna felől Beregdaróchoz. Kedden várhatóan 10 millió köbméter földgáz jöhet Ukrajna felől, és további kétmillió köbméter az ausztriai Baumgarten felől.
Most érkezett
Újabb magyar gyár csökkenti a termelést
A 950 főt foglalkoztató Zoltek Rt. szerdán déltől a korábbi mennyiség negyedére csökkenti a szénszál előállítását nyergesújfalui üzemében - közölte a vállalat vezérigazgatója. Horváth Sándor elmondta: a folyamatos üzemben termelő gyárban több napig tart a berendezések szakszerű leállítása. A Zoltek Co. texasi üzeme mellett a világ legnagyobb szénszálgyártó bázisát alakította ki a Komárom-Esztergom megyei településen. A terméket a repülőgépiparban, a sportszer- és a gépkocsigyártásban, valamint a szélerőművek lapátjainál használják.
Percről percre
A lehűlés jelentős pluszfogyasztással jár
Egy Celisus-fok hőmérsékletváltozás napi 1,5-2 millió köbméterrel növeli vagy csökkenti a lakossági, valamint a kommunális földgázfelhasználást - mondta Zsuga János, az FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója az Országgyűlés Külügyi Bizottságának ülésén. A két szegmens felhasználása most jóval 50 millió köbméter alatt van, míg a szerdai teljes országos fogyasztás várhatóan 64 millió köbméter lesz - mondta Zsuga János.
Az MTI szakértőktől úgy értesült, hogy változatlan import- és időjárási helyzet esetén négy-öt hét után már a lakossági és a kommunális felhasználást is korlátozni kell.
Juscsenko a szállítások helyreállítását javasolja
Viktor Juscsenko ukrán elnök javasolta, hogy a - Kijev indítványára csütörtökön újrakezdődő - tárgyalások idejére újítsák fel teljes mértékben a december 31-én érvényes feltételek mellett a gázszállításokat mind Ukrajnának, mind az Ukrajnán az európai országok számára átmenő tranzitot. Juscsenko e javaslatát az ITAR-TASZSZ hírügynökség jelentése szerint egy Dmitrij Medvegyev orosz államfőnek küldött levélben tette szerdán.
A lakossági fogyasztást nem kell korlátozni
A lakossági és kommunális fogyasztást akkor sem kell korlátozni, ha esetleg heteken keresztül nem érkezik egyetlen köbméter import gáz sem Magyarországra - mondta Zsuga János, az FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója szerdán, a külügyi bizottság ülésén. Hozzátette: ez a két szegmens jóval 50 millió köbméter alatt fogyaszt a jelenlegi időjárási viszonyok között, miközben a tárolókból naponta több mint 51 millió köbméter gáz vehető ki, amihez még hozzájön a napi 8-9 millió köbméteres magyar kitermelés.
Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója ehhez hozzátette, hogy a földgázrendszer, a tárolókból való kivét, a szállítás és a kitermelés most 100 százalékos kapacitással működik, ami azonban csak két-három hétig tartható fenn, s bármilyen probléma esetén bármikor csökkenhet a rendszer kapacitása. Hernádi Zsolt úgy vélte, a magyar ellátás most soha nem látott veszélynek van kitéve, s mindenkinek a felelőssége, hogy mennyi gázt fogyaszt.
"Az ukránok mindenképpen pórul járnak!"
Magyarországnak az igazi problémát az jelentené, ha hosszabb távon nem jönne földgáz az oroszoktól, azaz ha a válság elhúzódna – nyilatkozta a hvg.hu-nak Deák András, a Magyar Külügyi Intézet Oroszország és energiaügyekre szakosodott kutatója. Szerinte azonban az oroszok és az ukránok napokon belül megállapodhatnak.
Egymásra mutogatnak
Viktor Juscsenko ukrán elnök az Európának szánt, állítása szerint beszüntetett orosz gázszállítások azonnali felújítását követelte szerdán Dmitrij Medvegyev orosz államfőhöz és az EU Bizottságának elnökéhez intézett levelében, miközben a Gazprom állítja, hogy továbbra is szivattyúzza a gázt a tranzitvezetékbe, de Ukrajna elzárta mind a négy, nyugat felé tartó ágon a csapot.
Nekiment egymásnak a két nagy párt
A fideszes Németh Zsolt szerint sem az EU, sem Magyarország nem vizsgázott jól az orosz-ukrán gázvita miatt kialakult válság kezelésében, az MSZP-s Mesterházy Attila viszont úgy vélte az Országgyűlés külügyi bizottságának szerdai ülésén, hogy a kormányfő megfelelően lépett fel, amikor azt kérte, határozott álláspontot foglaljon el az Európai Unió.
A németeknek 40 napra elegendő tartalékaik vannak
Oroszország Németország legfőbb földgázszállítója, a német szükséglet 37 százalékát fedezi, de a gazdasági miniszter közlése szerint az ellátás még teljes mértékben biztosított. A földgázra való ráutaltság az elmúlt időszakban jelentősen növekedett az országban. Csaknem minden második lakást - mintegy 18 millió háztartást - gázzal fűtenek, s különösen vonatkozik ez az újonnan épült lakásokra. Tartalékaik legkevesebb 40 téli napra elegendőek. A tárolt mennyiség mintegy 20 milliárd köbméter, ami a legnagyobb készletnek számít az Európai Unió tagállamaiban. Szükségtervet még nem hoztak nyilvánosságra.
Szerbia tőlünk kérne kölcsön
Szerbia eddig naponta 10 millió köbméter földgázt használt el, amelynek 95 százalékát orosz importból fedezte, és csupán napi 500 ezer köbméter termelésére képes. Most Magyarországtól szeretnének kölcsönkérni, mert az országnak nincsneke tartalékai. A gázhiány elsősorban Szerbia északi részét és Belgrádot sújtja. Tragikus fordulattól azonban nem tartanak, mert a távfűtéses városi lakások zömében is megvannak az elektromos vagy propán-bután gázzal üzemelő fűtőeszközök. Ugyanakkor a szerb villamosművek is figyelmeztetett, hogy ha túl sokan állnak át villanyfűtésre, a túlterhelés miatt összeomlik az elektromos ellátórendszer.
Brüsszel megfigyelőket küldenene Ukrajnába
Az Európai Bizottság azt ajánlotta szerdán Moszkvának és Kijevnek, hogy uniós megfigyelőket küldene Ukrajnába, az Oroszországból érkező, vezetéken szállított gáz mennyiségének mérésére - közölte egy brüsszeli szóvivő.