Gázpóker és gázhiány - válság percről percre
Utolsó frissítés:
Közel kéthetes szünet után kedd reggel újraindult az orosz földgázszállítás Európába, amit az Európai Unió szakemberei is ellenőriznek. A gázfolyam közép-európai idő szerint 8.30 körül indult újra, Magyarországra kedden 13.20-kor érkezett meg a gáz Ukrajna felől Beregdaróchoz. Kedden várhatóan 10 millió köbméter földgáz jöhet Ukrajna felől, és további kétmillió köbméter az ausztriai Baumgarten felől.
Most érkezett
Göncz: magyar-szlovák gázvezetékre van szükség
Egy valóban működő gázvezetékre van szükség Magyarország és Szlovákia között - mondta Göncz Kinga külügyminiszter kedden. A diplomáciai vezető arról is beszélt, hogy tartósnak ígérkezik az ukrán-orosz gázmegállapodás, de még lehetnek problémák.
Tartósnak tűnő megállapodás született Ukrajna és Oroszország között, ez azonban nem jelenti azt, hogy soha többé nem kell szembenézni hasonló problémákkal - hangsúlyozta Göncz Kinga.
A külügyminiszter szerint gondolkodni kell egy Szlovákiát és Magyarországot összekötő, valóban működő vezeték megépítéséről. A miniszter hozzátette: habár Magyarország gázt és villanyáramot is ajánlott az északi szomszédnak a gázkrízisben, a szlovák politikai akarat ellenére végül nem indultak meg a szállítások a két ország között.
Percről percre
Katasztrofális kárt okozott a gázhiány Bulgáriának
Katasztrofális kárt okozott a bolgár gazdaságnak az orosz gázhiány - nyilatkozta még hétfőn a bolgár gazdasági és energiaügyi miniszter a Reutersnak. Petar Dimitrov nem kívánt jóslatokba bocsátkozni, hogy a gázhiány miatti közvetlen kár milyen mértékben fogja vissza a balkáni ország gazdasági növekedését. A miniszter azt mondta, hogy annak a 250 nagy iparvállalatnak, amelyek a gázellátását felfüggesztették, vagy korlátozták, 170 millió leva (113 millió dollár) közvetlen kára keletkezett. A tényleges veszteség ennél jóval nagyobb lehet azáltal, hogy elveszthetik exportpiacaikat tette hozzá.
Szlovákia kapott elsőként gázt
Szlovákia kap elsőként orosz földgázt az európai országok közül - jelentette be kedden a Naftogaz ukrán gázipari cég.
Az ITAR-TASZSZ ugyanakkor a szlovák határon lévő diszpécserközpontra hivatkozva azt jelentette, hogy közép-európai idő szerint 10.38 h-kor megérkezett Szlovákiába a gáz.
A Gazprom 348,8 millió köbméter földgázt szállít kedden Európának
A Gazprom kedden 348,8 millió köbméter földgázt szállít Európának Ukrajnán át és további 75 millió köbmétert Ukrajnának - közölte az orosz gázipari cég.
A Gazprom bejelentette azt is, hogy idén összességében 120 milliárd köbméternyi földgázt szállít európai megrendelőinek és további 40 milliárd köbmétert juttat Ukrajnának.
Az orosz cég megerősítette, hogy az Ukrajnának szánt gáz ára az első negyedévben 360 dollár ezer köbméterenként. A Gazprom közleménye szerint árat negyedévente változtatják.
Nem tudni még, mikor érkezik az orosz földgáz Magyarországra
Magyarország kijevi nagykövetsége külgazdasági irodájának nincs értesülése arról, hogy az ukrán gázszállító, a Naftogaz milyen módon indítja újra Magyarország felé a gázszállításokat - mondta el Kapitány Sándor irodavezető-helyettes kedden reggel.
Megindult az orosz gáz Európa felé hajnalban
Kedden hajnalban, közép-európai idő szerint 2 órakor megindult az orosz gáz Európa felé - erről maga Julija Timosenko ukrán kormányfő győződött meg a Gazprom központi diszpécsertermében. Az ukrán tranzitvezeték-rendszer megfelelő működési rendje közép-európai idő szerint 8 órakor áll helyre.
Orosz-ukrán szerződés van, gáztranzit még nincs
Vlagyimir Putyin orosz és Julija Timosenko ukrán kormányfő jelenlétében hétfőn Moszkvában az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz vezetői aláírták az ukrajnai orosz gázszállításokat rögzítő szerződést. Az Európai Bizottság várja a jelzést a gázszállítások újraindításának pontos időpontjáról. Az FGSZ Földgázszállító Zrt. szóvivője hétfő este hét óra körül azt mondta, hogy egyelőre hozzájuk sem érkezett hivatalos értesítés arról, hogy az orosz gázszállítást elindították volna.
A szerződés aláírásakor Vlagyimir Putyin azt közölte: az ukrán gázszállításra és a tranzitra vonatkozó szerződések egyaránt tíz évre szólnak. A szerződés aláírása volt Ukrajna feltétele az orosz gáz január 7-én leállított európai szállításának felújításához.
Vlagyimir Putyin az aláírást követően reményének adott hangot, hogy hamarosan újra beindulhatnak az orosz gázszállítások Európába, s Julija Timosenko erről azt mondta: a tranzit megindul, amint orosz gáz érkezik az ukrajnai vezetékrendszerbe.
Putyin reményét fejezte ki, hogy a tízéves időtartam lehetőséget ad a hosszú távú, megbízható és stabil kapcsolat kialakítására mind Ukrajnával, mind az európai felhasználókkal.
Putyin hangsúlyozta, hogy a most aláírt szerződések teljesen kiiktatják a közvetítőket a kétoldalú kapcsolatokból a gáz területén, és hogy a szerződések külön-külön szólnak az Ukrajnának való gázszállításról és a tranzitról.
Timosenko az árról annyit mondott, hogy azt az ukrán kormány egy-két napon belül közzéteszi, de mindenesetre (a Gazprom által a tárgyalások ukrán részről való december 31-i megszakítása előtt kért) 250 dollár alatt marad, viszont több mint a tavalyi 179,5 dollár. Ez mintegy ötmilliárd dolláros megtakarítást tesz lehetővé országa számára. Timosenko azt is kijelentette: a szerződések aláírásával megoldódott, s egyik fél sem támaszt követeléseket a másikkal szemben az elszenvedett veszteségekért.
Magyarországgal példálózik az ukrán elnöki tanácsadó
Magyarország példája alapján Ukrajnának évi átlagban 199 dollárt kellene ezer köbméterenként fizetnie az orosz földgázért - közölte hétfőn Bogdan Szokolovszkij, az ukrán államfő energiabiztonsági tanácsadója.
Arra hivatkozott, hogy adatai szerint Magyarország számára az orosz földgáz ára 2009 első negyedévében 400 dollár, ami a negyedéves engedményekkel számítva évi átlagban 270 dollárt tesz majd ki. Ha ebből leszámítják az ukrán területen történő szállítás ezer köbméterenként 22 dolláros költségét, akkor az ukrán piaci átlagárnak 248 dollárnak kellene lennie. Ebből le kell számolni 20 százalék engedményt - amit az orosz miniszterelnök ígért Ukrajnának -, azaz az elnöki tanácsadó szerint így jönne ki a 199 dolláros ár.
A szlovákok kérik a Mol által kínált földgázt
A szlovák partner hivatalosan értesítette a Molt, hogy a felajánlott napi 1,5 millió köbméter földgázt fogadni szeretné, ha erre a technikai lehetőség biztosított - jelentette be Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Nabucco földgázvezeték előkészítésének és megvalósításának folyamatát segítő parlamenti eseti bizottságának hétfői ülésén.
A Mol első számú vezetője szerint Szlovákia bejelentette szándékát a NETS-hez való csatlakozásra is.
Aláírták a 2009-re szóló orosz-ukrán gázszerződést
Vlagyimir Putyin orosz és Julija Timosenko ukrán kormányfő jelenlétében hétfőn Moszkvában az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz vezetői aláírták az Ukrajnának történő orosz gázszállításokat 2009-re rögzítő szerződést.
Előzőleg Putyin és Timosenko újabb hosszas megbeszélést folytatott, de részleteket erről nem közöltek. A szerződés aláírása volt Ukrajna feltétele az orosz gáz január 7-én leállított európai szállításának felújításához. A megállapodás részletei egyelőre nem ismertek.