Gázpóker és gázhiány - válság percről percre
Utolsó frissítés:
Közel kéthetes szünet után kedd reggel újraindult az orosz földgázszállítás Európába, amit az Európai Unió szakemberei is ellenőriznek. A gázfolyam közép-európai idő szerint 8.30 körül indult újra, Magyarországra kedden 13.20-kor érkezett meg a gáz Ukrajna felől Beregdaróchoz. Kedden várhatóan 10 millió köbméter földgáz jöhet Ukrajna felől, és további kétmillió köbméter az ausztriai Baumgarten felől.
Most érkezett
Mit akarnak az ukránok?
A Naftogaz szerdán sem tudja teljesíteni a Gazprom által az orosz gáz tranzitálására beadott igényt, mert ha azt az orosz fél által kért módon teljesítené - úgy, hogy Szudzsa állomás felől egyenesen a Balkán felé menne a gáz - , ellátás nélkül maradnának nagy területek Ukrajna keleti részén - jelentette ki Oleh Dubina, a Naftogaz vezérigazgatója. Ennek ellenére Bogdan Szokolovszkij, az ukrán elnök nemzetközi energiabiztonsági kérdésekben illetékes megbízottja reményének adott hangot, hogy még szerdán sikerült felújtani a tranzitot. "Az utóbbi két órában nem kaptam újabb híreket, de úgy tűnik, ígéretet kaptunk arra, hogy megnövelik a mennyiséget és azt egyeztetett útvonalon küldik" - mondta az ITAR-TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva. Szokolovszkij cáfolta, hogy Juscsenko utasítást adott volna, hogy mindaddig ne újítsák fel a tranzitot, amíg az orosz fél alá nem írja az elnök által indítványozott műszaki megállapodást.
Oleh Dubina elmondta: a Naftogaz indítványozta szerdán a Gazpromnak a Viktor Juscsenko elnök által kedden említett műszaki jegyzőkönyv egy hónapra történő aláírását. A javasolt megállapodás Juscsenko keddi közlése szerint a tranzit műszaki feltételeit rögzítené, nevezetesen az egész vezetékrendszert kiegyensúlyozott ellátását, lehetőség szerint az Ukrajnának való gázszállítás december 31-i leállítása előtti állapothoz visszatérve, s rögzítené ezen kívül a gázszállítások irányait, mennyiségét, minőségét, a be- és kimeneti nyomást, s e megállapodás betartását is a megfigyelőknek kell ellenőrizni. Nem szól viszont a dokumentum sem az Ukrajnának szállítandó orosz gáz áráról, sem a tranzitdíjról. (Ukrán illetékesek nyilatkozatai arra uralnak, hogy a tranzit működtetéséhez szükséges műszaki gázt Ukrajna a 2009-re még ezután kialkudandó áron, később fizetné meg.) Dubina kijelentette: a megállapodás azért is szükséges, mert Ukrajna nem tudja beindítani a tranzitvezeték-rendszert kis mennyiségekre úgy, hogy ráadásul nem is tudja, várhatóan mennyi ideig kell így működni a rendszernek.
Percről percre
Az ukránok húzzák az időt
Egyelőre nincsenek meg az Európába irányuló orosz gáztranzit felújításának feltételei, mondta szerdán az ukrán gázvezetékrendszert üzemeltető vállalat egy meg nem nevezett illetékese hírügynökségeknek. Közben Szlovákia jelezte, segítene Ukrajnának hitel szerzésében.
Próbálkozik a diplomácia
Diplomáciai próbálkozások napja várható a gázvitában szerdán: Moszkvába és Kijevbe várják a két legsúlyosabban érintett EU-tagország, Szlovákia és Bulgária miniszterelnökét.
Szerdán 60-62 millió köbméter gázfogyasztás várható
Szerdán az ország gázfogyasztása várhatóan 60-62 millió köbméter lesz, amit a rendelkezésre álló források fedeznek - közölte az FGSZ Földgázszállító Zrt.
Beperelik Ukrajnát a szerbek?
A gázszolgáltatás szüneteltetése miatt Ukrajna elleni per lehetőségét fontolgatja a szerbiai állami gázszolgáltató vállalat a belgrádi kormány utasítására. Dusan Bajatovic, a Srbijagas vezérigazgatója közölte kedden a B92 belgrádi tévé- és rádiótársasággal, hogy az este folyamán a kormány arra utasította vállalatát: a gázszállítások leállítása miatt vizsgálja meg, milyen jogi lehetőségek vannak az Ukrajna elleni kereset elindítására. Az orosz-ukrán gázvita nyomán bekövetkezett gázstop nehéz helyzetbe hozta Szerbiát, az ország számos városában fűtetlenek maradtak a háztartások. Belgrád Budapesttől és Berlintől kért segítséget, a két ország napi 5 millió köbméter gázt ad el Szerbiának.
Kijevbe utazik a szlovák és a bolgár miniszterelnök
A szlovák és a bolgár miniszterelnök szerdán Kijevbe érkezik, és megvitatja a gázszállítást Julija Timosenko ukrán kormányfővel, közölte az ukrán kormány sajtóhivatala kedden.
Földgázcsapdában van Magyarország
Magyarország földgázcsapdában van, a hazai energiapolitikának gondoskodnia kellene arról, hogy ebből a helyzetből mielőbb kikerülhessen az ország - hívta fel a figyelmet Aszódi Attila, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Energetikai Bizottságának elnöke a BME Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója.
A parlament által 2008 tavaszán elfogadott energiapolitikai koncepció irányelve az volt, hogy Magyarországon egyedülállóan jó a földgázelosztó infrastruktúra, amiben nagy üzleti lehetőség van. Hosszú távon ugyan más energiahordozók is szerephez juthatnak, de a következő 15-20 év egyértelműen a földgázé lesz, mint ahogy az energetikai fejlesztések az elmúlt két évtizedben is elsősorban a földgázhoz kapcsolódtak - mutatott rá Aszódi Attila.
Nem jön az orosz gáz Ukrajnán át, mert ahhoz is gáz kéne, ami nincs
Valószínűtlen képtelenségnek nevezte a keddi fejleményeket az Európának szánt orosz gáz ügyében Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese. Újságírók előtt annak a véleményének adott hangot, hogy Ukrajna eljárását „más országból dirigálják”. Kijelentette, hogy Ukrajna meg sem nyitotta vezetékrendszerét az orosz gáz előtt, és mivel a Gazprom nem tud a fizika törvényein változtatni, nem képes gázt küldeni Európa felé. Azt mondta: „Az a benyomás alakul ki, hogy ezt az egész zenés játékot más országból vezénylik.”
Az oroszok és az ukránok hatalmas presztízsvesztesége
Az orosz-ukrán gázháború során Moszkvában az volt a legszembeszökőbb, hogy az ország politikai vezetése Dmitrij Medvegyev elnököt és Vlagyimir Putyin kormányfőt is beleértve milyen aktív személyes részt vállalt egy látszólag gazdasági probléma megoldásában, és teljesen nyilvánvaló, hogy a viszály hatalmas erkölcsi és anyagi veszteséggel járt az orosz fél számára függetlenül attól, jogosan járt-e el és igaza volt-e.
Mégsem érkezik Oroszországból gáz Ukrajnába
Ukrajna területére nem érkezik Oroszországból gáz, mert valamilyen okból az ukrán rendszer nem fogadja azt - közölte Alekszej Fjodorov, a Gazprom ellenőre a voronyezsi mérőállomáson közép-európai idő szerint dél körül. A TASZSZ hírügynökség szerint ebben az időpontban a Szudzsa állomástól sem érkezett gáz Ukrajnába.
Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese kedden, közép-európai idő szerint azt közölte Moszkvában, hogy Ukrajna akadályozza a tranzitot, az orosz félnek fizikailag nincs módja arra, hogy gázt jutasson az ukrajnai vezetékrendszerbe.
Medvegyev hozzátette: telefonon tájékoztatta az EU illetékeseit erről, valamint arról, hogy Ukrajna nem engedik az ottani gáztárolókhoz az orosz megfigyelőket.