percről percre

G20-csúcstalálkozó óráról órára

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Derűlátó és ultimátumszerű nyilatkozatok, királyi pompa és véres utcai összecsapások után kezdődött meg szerda este hivatalosan is a világ 19 legnagyobb fejlett és fejlődő országa, valamint az EU alkotta G20-csoport londoni csúcsértekezlete, amelyet az utóbbi évszázad legsúlyosabb gazdasági világválsága közepette hívott össze a csoport soros elnöki tisztségét betöltő brit kormány. Kövesse az eseményeket itt, a hvg.hu-n - a híradásba a Twitter gyorshíreit is bevontuk!

Most érkezett

Először a bankokat rázná gatyába az IMF-vezér

Az IMF mozgósítható tőkekészletének jelentős feltöltése és a pénzügyi szektor - főleg a jelenlegi válság kitörése óta sokat ostorozott fedezeti alapok - jóval szigorúbb szabályozása szerepel a fő napirendi pontok között. Az IMF vezetője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy először a bankszektorokat kell rendbe tenni, mert anélkül nincs növekedés.

Tekintse meg képgalériánkat!
© MTI/EPA

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Twitter: Peking és Párizs tárgyal, a tüntetők ajtaján kopogni fognak

Sarkozy a Dalai Lámával
© AP
Peking és Párizs a tibeti konfliktus ellenére tárgyalóasztalhoz kerül, Nicolas Sarkozy és Hu Jintao államfők pedig várhatóan a mai nap folyamán találkoznak Londonban, írja a China Daily. A hírek arra is kitérnek, hogy Franciaország elismeri és tiszteletben tartja Kína Tibettel szemben folytatott politikáját. (via Twitter)

Mindeközben a Scotland Yard azt nyilatkozta: eddig 36 tüntetőt tartóztattak le, a közrendet megzavaró, még szabadlábon lévő rendzavarók pedig hamarosan számíthatnak arra, hogy "kopogtatnak az ajtajukon". Tizenegy személyt ma reggel tartóztattak le - az általuk használt páncélozott jármű hátuljában rendőregyenruhákat foglaltak le. Simon O'Brien, a Metropolitan Police rendőrfönöke azt nyilatkozta: csütörtökön további erőszakra számíthatunk, a tömeg ugyanis várhatóan a csúcstalálkozó helyszínére, az Excel Centre környékére vonul. (via Twitter)

Triplázhat az IMF, de az sem lenne elég?

Egy hír, ami Magyarországot is érintheti: az IMF háromszorosára növelheti azon forrásainak összegét, amit a válság miatt segítségre szoruló országoknak kihelyezett hitelekre szán - jelentette a Reuters. Mindez persze nem meglepetés, hiszen erről hetek óta hallani. Mindenesetre ha a csúcstalálkozón tényleg így döntenek, akkor az IMF forrásainak összegét a jelenlegi 250 milliárd dollárról 750 milliárd dollárra emelhetik.

Egyes szakértői vélemények szerint ugyanakkor ennél is több kellene. Simon Johnson, az IMF volt főközgazdásza a Financial Timesnak nemrég azt mondta: a valutaalap akkor lehetne komoly globális szereplő, ha lenne például kétezer milliárd dollárja. Johnson szerint elég egy vagy két igazán nagy, segítségre szoruló ország ahhoz, hogy az IMF jelenleg meglévő pénze elfogyjon.

Twitter: megoszlik a netes közhangulat a G20-ról

Jelenleg a G20 csúcstalálkozó a világ hatodik legvitatottabb témája a Twitter közöségi oldalon. Az SMS-hosszúságú megjegyzésekből, véleményekből és híradásokból álló publikus üzenőfal a világ leggyorsabban növekvő közösségi oldala, az ezen keresztül megszólaló hétmillió felhasználó kapcsolódó üzeneteit figyeljük és szemlézzük.

Megoszlik az internetezők véleménye a G20-ról, olvasható ez ki a Twendz trendelemző szolgáltatásból, amely a témába vágó üzenetek szövegezését, érzelmi töltetét elemzi. Míg a G20 kulcsszóval (illetve a mai nappal) kapcsolatban körülbelül egyharmados arányban mozognak a pozitív, negatív és érzelmileg semleges megjegyzések, addig kétharmados arányban kaptak az államfők és 60 százalékos arányban a hírek pozitív értékelést. A "megegyezés" kulcsszóra 100 százalékos negatív visszhangot kaptunk.

Örülnek a japánok

A japán kormány, illetve a hirosimai és a nagaszaki atomtámadások túlélőinek szervezete üdvözölte az amerikai és az orosz elnök előző napi megállapodását arról, hogy tárgyalásokat kezdenek egy új fegyverzetcsökkentési egyezményről. Barack Obama és Dmitrij Medvegyev szerdán egyezett meg arról, hogy kétoldalú kormányközi tárgyalásokat kezdenek egy új, átfogó, kötelező érvényű hadászatifegyverzet-csökkentési egyezményről, amely a START szerződés helyébe lépne majd.

Nobel-díjas ötletek a válság kezelésére

A G20 előtt neves közgazdászok és pénzügyi szakértők nevében a Nobel-díjas Edmund Phelps levélben ajánlotta Gordon Brown brit miniszterelnök figyelmébe a pénzügyi rendszer reformjára tett javaslataikat.

A tőzsdék fehérmágiával áldoznak

Londoni értékforgalmazók szerint a nyugat-európai értéktőzsdék csütörtökön emelkedéssel nyithatnak a Húszak (G20) londoni csúcstalálkozójának megkezdése előtt. A befektetők meglovagolják a tavaszi fellendülést, mielőtt ismét beindul a - várhatóan nem túl sok jót hozó - újabb vállalati jelentési időszak.

Tragédia a tüntetésen

Egy ember meghalt a londoni G20-csúcsot kísérő erőszakos tüntetések idején - közölte a brit rendőrség.

A forintra is hatással van a találkozó

A feltörekvő piacokkal szemben javuló hangulatnak köszönhetően emelkedtek a térségbeli devizák árfolyamai, így a forinté is: az eurót 299,36 forint volt csütörtök reggel kilenc órakor a bankközi kereskedelemben, szemben a szerda délutáni 304,57 forinttal.  A forint árfolyama szempontjából meghatározó tényező lesz egyrészt az Európai Központi Bank kamatdöntése, ami csökkentés esetén a forint kamatprémiumának növekedése révén megdrágítja a forint elleni spekulációt. Támogathatják a kurzust a G20 tanácskozásról érkező kedvező hírek.

Mi is az a G20?

A G20 a világ 20 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő szervezet. A 20 ország gazdaság felöleli a világ bruttó nemzeti össztermékének 90 és a világkereskedelem 80 százalékát (ez tartalmazza az EU belső-kereskedelemét is). Szintén ezekben az országokban él a világ lakosságának kétharmada.

1 2 3