Sertésinfluenza: hírek a fertőzésről percről-percre
Utolsó frissítés:
Sertésinfluenza okozta többek megbetegedését, halálát Mexikóban; a fertőzés az Egyesült Államokban, majd Európában is megjelent. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) világjárványtól tart. A betegség megfelelően elkészített sertéshús fogyasztásával nem terjed, ember-ember közti érintkezéssel viszont igen. Kövesse a sertésinfluenzával kapcsolatos híreket itt, a hvg.hu-n!
Most érkezett
Tesztek Ausztráliában, szükségállapot Nicaraguában
Eddig 128 embert teszteltek az ausztrál egészségügyi hatóságok sertésinfluenza-gyanújával, de mindeddig az országban nem volt a betegségnek megerősített esete. Közben 60 napos szükségállapot hirdettek ki Nicaraguában.
Tünetek Hirtelen magas láz (38 fok feletti), köhögés, fejfájás, ízületi fájdalom, orrdugulás és általános levertség.
A diagnózis módszere A tünetek mutatkozása után 24-72 órán belül orr- és szájváladék kórházi vizsgálata és vérteszt.
Kezelés Bebizonyosodott fertőzések esetében a betegek szigorú orvosi ellenőrzés mellett oseltamivirt (kereskedelmi neve Tamiflu) vagy zanamivirt (Relenza) kapnak.
Percről percre
Sertésinfluenza: a WHO 5-ös fokozatra emelte a riasztást
Az Egészségügyi Világszervezet a hatos skálán 5-ös fokozatúra emelte szerdán a sertésinfluenza terjedése miatti riasztást - közölte az Európai Bizottság. Az ötös-hatos fokozat már a fertőzés elterjedésének jelentős veszélyét jelzi.
Horvát megbetegedés
Horvátország szerdán jelezte első sertésinfluenza-gyanús esetét. Egy 22 éves eszéki nőről van szó, aki a minap tért vissza az Egyesült Államokból - közölte a zágrábi egészségügyi minisztérium. A beteget tamiflu vírusölő gyógyszerrel kezelik.
91 amerikai megbetegedés
Eddig 91 influenzás megbetegedésről bizonyosodott be az Egyesült Államokban, hogy a sertésinfluenza vírusa okozta - jelentették be szerdán Washingtonban. Richard Besser, a járványos betegségek megelőzéséért és megfékezéséért felelős központ ügyvezető igazgatója közölte ezt az adatot, hozzátéve, hogy a 91 beteg közül ötöt kellett kórházba szállítani. Mint elmondta, immár az Egyesült Államok tíz szövetségi államában találtak sertésinfluenzás eseteket.
Megszüntetik a légihidat Mexikóba?
Franciaország kérni fogja az Európai Uniót, hogy függessze fel a Mexikóba irányuló légi járatokat - közölte szerdán Roselyne Bachelot francia egészségügyi miniszter. A Mexikóból érkező járatok esetében Párizs nem kér ilyen intézkedést, mert azt akarja, hogy a latin-amerikai országban tartózkodó francia állampolgárok hazatérhessenek. Bachelot elmondta, hogy csütörtökön, luxembourgi találkozójukon terjeszti ezt a kérést európai uniós kollégái elé.
Az interneten is "terjed" a sertésinfluenza
Az interneten is "terjed" a sertésinfluenza, persze csak a keresések és a csevegések számát tekintve; az utóbbi hét során milliók akartak információt szerezni a betegségről, a Google keresőjébe 5,4 millió amerikai ütötte be a kifejezést.
Dél-Afrikában vizsgálnak két gyanús esetet
A Dél-Afrikai Köztársaság egészségügyi hatóságai vizsgálnak két sertésinfluenza-gyanús esetet - közölte szerdán az egészségügyi minisztérium szóvivője. Mexikóból visszatérő személyeken észlelték a gyanús tüneteket. Az egyik eset Nyugati-Fokföld tartományban bukkant fel, ahol Fokváros, a másik Gauteng tartományban, ahol Johannesburg és Pretoria található.
Afrikából ez előtt még nem jeleztek sertésinfluenza-gyanús eseteket. Egyiptomban mindenesetre bejelentették szerdán a hatóságok, hogy "haladéktalanul" levágják az összes, mintegy 300 ezer sertést az országban, már meg is kezdték a kényszervágásokat. Az egészségügyi minisztérium hangsúlyozta, hogy csupán elővigyázatról van szó, Egyiptomban még nem váltak ismertté sertésinfluenzás emberi megbetegedések.
Nem Kínából való
A kínai külügyminisztérium szerdán visszautasította azokat a nyugati sajtóban megjelent beszámolókat, amelyek a sertésinfluenza forrásaként Kínát nevezték meg. Számos sajtóhírben a sertésinfluenzát Ázsiából származtatták, néhányan egyenesen a mexikói Veracruz kormányzója, Fidel Herrera hétfői nyilatkozatát idézték, aki szerint a vírus elsőként Kínában ütötte fel a fejét. A kínai Külügyminisztérium bejelentette, hogy 5 millió dollár (1,1 milliárd forint) értékben nyújt humanitárius gyorssegélyt Mexikónak, amelyből egy millió dollárt készpénzben utalnak át a járványban legsúlyosabban érintett észak-amerikai országnak.
Nem a sertéshús fertőz
A sertéshús nem fertőz, ezt tudnia kell a lakosságnak, ahogyan azt is, hogy semmiféle más élelmiszerrel nem terjed az influenza vírus - tartalmazza a Magyar Agárkamara szerdai közleménye. A vírus cseppfertőzéssel kerül egyik emberről a másikra, vagyis a fogyasztóknak semmi okuk nincs arra, hogy lemondjanak a sertéshúsról és a húskészítményekről - összegzi véleményét a testület. Így semmilyen kockázatot nem vállal, aki magyar sertéshúst vásárol a boltban. Egyrészt azért, mert ez az új influenza vírus Magyarországon még nem jelent meg, másrészt, ha megjelenne is, akkor sem fertőzne a húsok fogyasztásán keresztül.
Magyarország sertéstelepeit szigorúan ellenőrzik a helyi és hatósági állatorvosok, nemcsak most, hanem járványmentes időszakban is. A nagyüzemi telepek saját érdeke, hogy szigorú állategészségügyi intézkedések mellett működjenek. Az agrárkamara közleményében leszögezi: a szóban forgó vírus már nem a sertésinfluenza vírusa. Ez a törzs egy új vírusnak tekinthető, mely elegyíti genetikai állományában az emberi, a madár- és a sertésinfluenza vírusának örökítő anyagait, génállományát. Tehát nem a sertés hordozza és terjeszti már e kórokozót, hanem maga az ember.
Most már szó sincs sertésekről
Az Európai Bizottság megerősítette szerdán: úgy döntött, hogy ezentúl nem a sertésinfluenza vírusának, hanem "új influenzavírusnak" nevezi azt a vírust, amely a Mexikóból kiinduló járványt okozza. Andrulla Vasziliu egészségügyi biztos szóvivője azzal indokolta a döntést, hogy így elkerülhető a zűrzavar az állatbetegség és az emberi megbetegedés megnevezésében, illetve mérsékelhető a sertéstenyésztő ágazatnak okozott kár. Azt nem tudta megmondani, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) helyesli-e ezt a döntést.