szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Június elejéig tartó, válságkezelő hadgyakorlat első lépcsője kezdődött el szerdán Grúziában tucatnyi NATO-tagállam és partnerország részvételével, Oroszország folyamatos tiltakozása ellenére.

A két részből álló - Cooperative Longbow 09 és Cooperative Lancer 09 elnevezésű - gyakorlatot az észak-atlanti szövetség Partnerség a Békéért programja keretében rendezik meg. A résztvevők a NATO-tagállamok és a partnerországok közti együttműködést fogják gyakorolni egy fiktív ENSZ-felhatalmazáson alapuló, képzeletbeli bevetés, illetve az azt követő békefenntartás során.

Oroszország erőfitogtatásnak minősítette a gyakorlatot, Brüsszelben viszont arra hivatkoznak, hogy már a tavaly nyárvégi grúz-orosz háború előtt betervezték, azzal nincs összefüggésben.

A június 1-jéig tartó hadgyakorlat első szakasza törzsvezetési típusú, ezért csapatmozgással nem jár. A mintegy 220 résztvevő térképeken és számítógépeken szimulálja az eseményeket Tbilisziben. A második részben pár száz katona zászlóalj szintű, éles lőgyakorlatot tart a Tbiliszitől húsz kilométerre lévő Vaziani bázison. Harckocsikat nem vetnek be.

A résztvevő országok listája: Albánia, Azerbajdzsán (nem NATO-tag), Bosznia (nem NATO-tag), Csehország, Egyesült Államok, Görögország, Grúzia (nem NATO-tag), Horvátország, Kanada, Macedónia, Magyarország, Nagy-Britannia, Spanyolország, Törökország és Ukrajna (nem NATO-tag).

Visszavonta korábbi részvételi szándékát Kazahsztán, Örményország, Moldova, Szerbia, Svájc és az Egyesült Arab Emírségek (egyik sem NATO-tag). A részvételt Oroszországnak is felajánlották, de elutasította. Magyarországot két hallgató képviseli a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemről, hat hallgató pedig a szentendrei Kossuth Lajos Katonai Főiskoláról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!