szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Olasz kutatóknak sikerült felfedezniük az egykoron Attila vezette hun seregek által kifosztott és lerombolt velencei várost, Altinumot, melyre csodás módon nem építettek a későbbi korokban új települést, s így az érintetlenül várta a tudósokat – írja a Science tudományos folyóirat.

A történelembe "isten ostoraként" bevonult Attila Krisztus után 452-ben kergette el a velenceieket a most felfedezett Altinumból, melynek nyomán aztán az adriai-tenger mocsaras partján megalapították Velecét. Azonban Attila minden pusztító igyekezete ellenére, valamint a köveket elhordó velenceiek buzgalma dacára a kutatóknak sikerült felfedeznie Altinumot – írja a Science legfrissebb száma.

„Igen különleges lehetőséghez jutottunk, melynek köszönhetően egy elhagyott római várost tárhatunk fel” – mondta a felfedezés kapcsán Paoli Mozzi, a padovai egyetem kutatója, aki szerint most végre tényleg tanulmányozhatják, hogyan élt és működött a korabeli város.

A felfedezést légi felvételek és egy rajz különleges kombinációjának köszönhetik a kutatók, akiknek 2007 júliusában sikerült a város helyét beazonosítaniuk. Infravörös fotók révén ugyanis kimutatták, hol futottak egykor az utcák, a várost keresztülszelő nagy csatorna és hol álltak az épületek, melyeket ma búza- és kukoricaföldek borítanak be. Mozzi szerint a városkép egy mini Velencét vetít a szakértők szeme elé.



A város Észak-Olaszország egyik legfontosabb települése volt, melyen keresztülhaladtak az Adria felé tartó, Alpokon átkelő kereskedők, de a dél felé tartó utazók és kereskedők is erre mentek – írja a Science. A velencei törzs időszámításunk előtt 500 körül települhetett meg itt, és 131-ig őrizte függetlenségét, amikor elérte határát az Annia út, s ezzel a Római Birodalom részévé vált. Pompeihez hasonló méretével Altinum az egyetlen észak-olaszországi város, amelyre a későbbi korokban nem épültek újabb városok.

A település a Római Birodalom aranykora alatti ragyogó voltát sugallja, hogy a latin költő Martial úgy emlegeti Altinumot, mint a város, melynek csatorna parti villáinak ragyogása a nápolyi-öböl béli Pompei melletti Baia palotáival vetekszik. A villák mellett meglepően jól kiépített csatornát, egyéb monumentális épületeket és tereket, római színházat, koncertekhez Odeon-t, amfiteátrumot, fórumot boltokkal és bazilikát is felleltek, melyeknek köszönhetően igen pontos feltárások indulhatnak meg nemsokára.

A tudományos folyóirat szerint ugyan az archeológusok számos, a rejtett városok felfedezésében segítő módszert alkalmaznak, de a mostani felfedezés nem jöhetett volna létre a műholdas fotózás, a kémiai elemzés és szénalapú kormeghatározás nélkül.

Légifelvétel a környékről
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Helyi érték

Régészeti botrány Győrben: vizsgálatot rendeltek el

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) csütörtökön minden részletre és szereplőre kiterjedő vizsgálatot rendelt el annak kapcsán, hogy április elején a győri Széchenyi tér rekonstrukciója közben előkerült középkori épületmaradványokat és hun sírokat az építtetők egyszerűen eldózerolták.

MTI Itthon

Két császárkorból került elő régészeti lelet Miskolcon

Két császárkorból került elő régészeti leletanyag Miskolcon, bár a két korszak között óriási az időkülönbség. A régészeti ásatást egy beruházás miatt végezték el, ekkora feltárásra még nem volt példa a borsodi megyeszékhelyen.

Vélemény

Régészeti világszenzáció: 3000 éves intelem héberül

Az utóbbi napok régészeti világszenzációja egy izraeli ásatáson talált cserépdarab, amelyen 3000 évvel ezelött héber nyelven öt sort vetett kerámiára egy akkor élt izraeli. Legalábbis ezt állítja a jeruzsálemi Héber Egyetem régésze, az ásatásokat vezető Joszef Garfinkel professzor. Ha sikerül bebizonyítania, hogy ebben az időben már fejlett írásbeliség volt a júdai hegyekben, akkor Saul Dávid és Salamon korának bibliai történetei kikerülhetnek a legendák birodalmából, jelentősen megnő az Ószövetség értéke, mint történeti forrás. A régészprofesszort Jeruzsálemben kérdeztük.