A klímacsúcs percről percre
Utolsó frissítés:
Célegyenesbe ér lassan a Koppenhágában megrendezett 15. ENSZ Klímaváltozási Konferencia. A világszervezet eddigi legnagyobb szabású tanácskozásának célja az üvegházgázok kibocsátásának csökkentését szabályozó Kiotói jegyzőkönyv felváltása egy új megállapodással. A 2012-ben lejáró nemzetközi jogi dokumentum helyére lépő új egyezmény kidolgozására a 192 ENSZ-tagállamból csaknem kétezer küldött érkezett a dán fővárosba akiknek tárgyalásairól 5000 újságíró tudósít a világ minden pontjára.
Most érkezett
Obama szerint nem szabad többet halogatnunk a döntést
Fél egy után szólalt fel Barack Obama aki reggel hét körül érkezett Koppenhágába és várhatóan kilenc órát tölt a dán főrávosban. Az Egyesült Államok elnöke az ENSZ közgyűlés előtt tartott beszédében az azonnali döntés fontossága mellett tett hitet, mielőtt késő lenne a klímaváltozás hatásainak visszafordíthatatlansága miatt. Obama a legfontosabb kérdéseknek a kibocsátáscsökkentési vállalásokat, az elért csökkentési eredmények ellenőrzését és átlátható vizsgálatát lehetővé tévő monitorozási rendszert és a fejlődő országok klímaküzdelmének hatékony támogatását nevezete. Hozzátette, tisztában van vele, hogy sok államnak nem teljesülnek tökéletesen az elvárásai, nem pont azt kapják amit reméltek, de máskülönben kifutunk az időből és végképp esélytelenné válik a megállapodás.
© MTI/EPA |
Percről percre
Klímacsúcs: nincs megállapodás a kibocsátás-csökkentésről
Az egész éjjel folyó intenzív tárgyalások ellenére sem sikerült megegyezésre jutni a tárgyalóknak Koppenhágában a kibocsátás-csökkentési vállalások mértékéről és időzítéséről.
Milliók fognak szenvedni és meghalni ha a jelenlegi verziót fogadják el
Egy csütörtök este kiszivárgott ENSZ dokumentum szerint amennyiben az eddig bevállalt kibocsátáscsökkentési célokat fogadják el az államok, három Celsius fokkal is nőhet az átlaghőmérséklet globálisan. A Friends of the Earth a kiszivárgott papírra reflektáló közleménye szerint az milliók szenvedéséhez és halálához vezet, mindenekelőtt a legszegényebb fejlődő államokban Afrikában és több tucat szigetországban. Andy Atkins, zöld szervezet brit vezetője szerint legalább a dupláját kéne vállalniuk 24 órán belül a fejlett államoknak, megszüntetni a fejlesztésekkel kiváltható csökkentés kapcsán meglévő aránytalanul "kedvező beszámítási feltételeket" és érdemben támogatni a fejlődők küzdelmét a klímaváltozás ellen.
Barroso többet vár Obamától
Az eddig bejelentett amerikai klímavédelmi vállalások fokozását várja Koppenhágában Barack Obama amerikai elnöktől Jose Manuel Barroso. Az Európai Bizottság elnöke csütörtök koraeste úgy fogalmazott: "Nem hiszem, hogy (Obama) csak azért jön ide, hogy megismételje a Kongresszus által előkészített törvénytervezet szövegét".
A péntek reggel a dán fővárosba érkező amerikai elnök korábban arra tett ígéretet, hogy az USA 17 százalékkal csökkenti üvegházgáz-kibocsátását 2005 és 2020 között. Ez jóval elmarad Japán és az Európai Unió által vállalt mértéktől, a bejelentést mégis széles körben jelentős előrelépésnek értékelték, mivel az előző elnök, George W. Bush semmilyen vállalást nem volt hajlandó tenni e téren. Barroso nem árulta el, mely országok képviseltetik majd magukat az unió által estére összehívott különtalálkozón, csak annyit mondott, hogy mindenképpen haladást kell elérni a tárgyalásokon.
Arról is beszámolt, hogy a politikai vezetőkkel folytatott megbeszélései alapján bizakodó, hogy a gazdag országok össze tudják majd adni a fejlődők klímavédelmi gyorstámogatására 2010 és 2012 között szánt évi 10 milliárd dollárt. Barroso mellett számos más európai vezető is sürgette az amerikai klímavállalások fokozását. "Őszintének kell lennem: az Egyesült Államok ígérete, miszerint 4 százalékkal mérsékli kibocsátását az 1990-es szinthez képest, nem elég ambiciózus" - fogalmazott például Angela Merkel német kancellár a Bundestagban csütörtökön délelőtt.
Elhagyta a kórházat, de nem jön el a csúcsra Berlusconi
Négy nappal azután, hogy egy támadó egy római politikai gyűlés után arcon dobta egy fém dóm makettel Silvio Berlusconit, kiengedték a kórházból. A klinikáról bekötött arccal távozó olasz miniszterelnök, akinek a támadás miatt eltört az orra és kiesett két foga, az eredeti tervekkel ellentétben nem fog felbukkanni a koppenhágai klímacsúcson, mivel orvosai további több napos pihenésre utalták - tudta meg a HVG olasz sajtóforrásokból.
Eu-csúcs a csúcson
"Mini EU-csúcsot" hívtak össze az unió vezetői a tárgyalások megmentésére csütörtökön. Az egyeztetésen José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke mellett részt vett Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia elnök, Gordon Brown brit miniszterelnök, valamint Lars Lokke Rasmussen dán, Fredrik Reinfeldt svéd és Donald Tusk lengyel kormányfő.
A tárgyalásokról részletek nem szivárogtak ki. A dpa német hírügynökség szerint nyitott a kérdés, hogy az EU továbbra is más államok hasonló mértékű vállalásához köti-e saját, 1990 és 2020 közötti időszakra vonatkozó kibocsátás-csökkentési vállalásának 20-ról 30 százalékra emelését.
A magyar miniszter szerint sem lesz jogilag kötelező klímaalku
Magyarország számára a két legfontosabb érdek a koppenhágai klímacsúcson, a Kiotói Jegyzőkönyvből megmaradó CO2 kvótatöbbletünk továbbvitele és az egységes EU-s tárgyalási pozíció megőrzése, továbberősítése - jelentette ki Szabó Imre környezetvédelmi miniszter a tárgyalások helyszínén tartott sajtótájékoztató, melyen virtuálisan budapesti újságírók is “részt vehettek”. Szabó szerint az EU egységes fellépése mindennél fontosabb a végső órákban, miközben egyre égetőbb lenne jobban látni milyen szerepet vállal a két legnagyobb széndioxidhányó állam, Kína és az Egyesült Államok a megállapodás kapcsán.
A NASA és a Google összefog a szén-dioxid-kibocsátás ellenőrzésére
A világ szén-dioxid-kibocsátásának nyomon követésére fog össze a NASA és a Google. Az együttműködés részét képezi, hogy az amerikai űrkutatási hivatal speciális műholdképeit a Google Earth adatbázisával vetik majd össze. A Google a klímacsúcson mutatta be - a világ erdőségeinek védelmében - új erdőfigyelő technológiáját, amellyel az erdőirtások helyét és területét képesek nyomon követni. A szoftverrel a pusztulás mértékén kívül az újratelepítések is megfigyelhetők. A károsanyag-kibocsátás mértékének megállapítására azonban a Google műholdképei nem elegendők, az erőművek szén-dioxid felhőit csak különleges kamerák képesek érzékelni, ehhez viszont új NASA-műholdak felbocsátására lenne szükség.
A Fehér Ház erről még nem hozott döntést, és amíg az újabb műholdak nem állnak pályára, a szén-dioxid-kibocsátás mértékének kiszámítása bonyolult becsléseken, matematikai algoritmusokon és az erőművek közelében elhelyezett szondák mérési eredményein alapul. A műholdas gázelemzéssel az "eldugott" kis teljesítményű erőművek kibocsátásáról is pontosabb képet alkothatnának. Ezek az adatok szintén elengedhetetlen az erdősítési programok meghatározásához.
Az USA csak pénzt, érdemi kibocsátás-csökkentést nem ígér
Megérkezése után alig pár órával a sajtó elé állt Koppenhágában Hillary Clinton amerikai külügyminiszter. Az Egyesült Államok kibocsátás-csökkentési vállalásai kapcsán azonban nem tett új bejelentést, egyedül a fejlődők megsegítéséhez ígért érdemi pénzügyi támogatást. A hangzatos szólamok és néhány a klímaváltozás által különösen sújtott ország kiemelése ellenére azonban nem jelentett be a korábban Washington által javasolt CO2 kibocsátás-csökkentési céloknál ambiciózusabb tervet. Az Egyesült Államok korábban 2005-ös bázisév alapján 2020-ra 17 százalékos, 2025-re 30 százalékos, 3030-ra 42 százalékos, míg hosszú távú célként 2050-re 83 százalékos széndioxid-kibocsátásra tett ígéretet.
Klímacsúcs: a házigazdák szerint sem lesz megállapodás
Nem sikerül átfogó éghajlatvédelmi megállapodást kidolgozni a koppenhágai ENSZ klímakonferencián a házigazda dán kormány szerint – számolt be csütörtökön a dán sajtó.
A 12 napos tárgyalássorozat végére csupán részletkérdésekben juthat egyetértésre a 192 küldöttség. Koppenhágai sajtóhírek alapján a kormány a csütörtökre virradó éjjel is folytatott, eredménytelen egyeztetések után jutott arra a belátásra, hogy már nem lehet új klímaegyezményt kidolgozni. A házigazdák most már csak arra törekednek, hogy a pénteken véget érő konferencián elfogadjanak egy zárónyilatkozatot - jelentette több, egymástól független sajtóorgánum.