A klímacsúcs percről percre
Utolsó frissítés:
Célegyenesbe ér lassan a Koppenhágában megrendezett 15. ENSZ Klímaváltozási Konferencia. A világszervezet eddigi legnagyobb szabású tanácskozásának célja az üvegházgázok kibocsátásának csökkentését szabályozó Kiotói jegyzőkönyv felváltása egy új megállapodással. A 2012-ben lejáró nemzetközi jogi dokumentum helyére lépő új egyezmény kidolgozására a 192 ENSZ-tagállamból csaknem kétezer küldött érkezett a dán fővárosba akiknek tárgyalásairól 5000 újságíró tudósít a világ minden pontjára.
Most érkezett
El akarják foglalni a tüntetők a Bella Centert
A rendőrség szerint több száz, más források szerint mintegy 3 ezer tüntető gyűlt össze szerda reggel Koppenhágában a Climate Justice Action (Akció az Éghajlati Igazságosságért, CJA) nevű szervezet felhívására. A tüntetők azt tervezik, hogy "békés eszközökkel" áttörnek a klímacsúcsnak helyet adó Bella Centert övező masszív rendőrségi kordonokon, és a hivatalos tárgyalókat is kihívva "ellencsúcsot" tartanak.
© MTI/EPA |
Percről percre
Szerdára virradóra kitiltották több nagy nemzetközi szervezet képviselőit
Nem engedik be a konferencia helyszínére több nagy nemzetközi környezetvédelmi szervezet, egyebek mellett a Friends of the Earth, a Climate Action Network és az Avaaz akkreditált és regisztrált tagjait, annak ellenére, hogy mindannyian minden szükséges belépőkártyával rendelkeztek. A HVG belső forrásokból úgy tudja, hogy a kint rekedt zöld szervezeteket azért nem engedték be az Bella Centerbe, mert kedden az épületen belül akcióztak az Európai Unió “puhány tárgyalási politikája” ellen tüntetve.
Egyre durvább a rendőri készültség a városban
A korábbi rendőri készültséget megsokszorozták szerda reggelre a konferencia helyszínén és annak környékén. A HVG tudósítója több száz rendőr és kommandós autót látott az épületbe jutás közben. A szervezők ráadásul ma már a konferencia-helyszín mellett elhaladó metrót sem engedik megállni a Bella Center megállóban, helyette az előzőtől vagy a következőtől kell gyalog eljutnia a résztvevőknek. A kommandósok mellett, kutyás rendőrök, bombakeresők, tűzoltók, különleges ENSZ biztonsági emberek és más biztonsági erők vigyáznak a sokasodó miniszteri hadra. A jelenlegi biztonsági szint pedig vélhetően tovább emelkedik hiszen csütörtökre megérkezik a világ 119 állam- és kormányfője, egyebek mellett az Gordon Brown, Nicolas Sarkozy, Barack Obama, Dimitrij Medvegyev, Lulu Da Silva, Ven Csia-pao és Angela Merkel is. Az ENSZ tájékoztatása szerint ez lesz a világ legnagyobb csúcstalálkozója, ahol a legtöbb miniszter, miniszterelnök, állam- és kormányfő valamint újságíró vesz részt.
Koppenhága: korábban indulnak a komolyabb tárgyalások
Az eredetileg tervezett szerda helyett, már kedden este megkezdődnek a miniszteri szintű tárgyalások a koppenhágai klímacsúcson. Az ENSZ a hosszabb tárgyalási idővel egy jogilag kötelező erejű megállapodás létrejöttét szeretné elősegíteni.
Letartóztatták a szerdára tervezett tüntetés egyik szervezőjét
Letartóztatta a dán rendőrség a Climate Justice Action (akció az éghajlati igazságosságért, CJA) elnevezésű hálózat szóvivőjét kedd délután. A német Tadzio Müller éppen az ENSZ klímatárgyalásoknak helyet adó Bella Centert hagyta el, amikor három civil ruhás rendőr elfogta. Az MTI információi szerint a szóvivő annak a szerdára tervezett tüntetésnek az egyik főszervezője, amelynek keretében a tüntetők a Bella Center "elfoglalására" készülnek.
Kevesebb civil mehet be a Bella Centerbe
Kevesebb civil mehet be az ENSZ klímatárgyalásoknak helyet adó koppenhágai Bella Centerbe, miután a szervezők - figyelembe véve a helyszín befogadóképességét - keddtől korlátozzák a civil szervezetek beengedhető képviselőinek számát. Az ENSZ utasításának megfelelően kedden és szerdán csak 7 ezer embert engednek be a civil (NGO) és kormányközi szervezetek (IGO) képviselői közül, míg csütörtökön ennek hetedét, a hivatalos pénteki zárónapon pedig mindössze 90 személyt. A múlt hétfőn kezdődött konferenciára összesen a civilek körülbelül 20 ezer képviselőjét akkreditálták.
10 milliárd dollár a fejlődőknek
Japán 2010 és 2012 között összesen 10 milliárd dollárral támogatná a fejlődő országok klímaváltozás elleni küzdelemét - értesült a Tokyo Shimbun című japán napilap. A lap keddi számában megjelent hírek szerint Hatojama Jukio miniszterelnök december 18-án, a koppenhágai klímacsúcs utolsó napján jelenti majd be hivatalosan a felajánlást, melynek összege alig marad el az Európai Unió pénteken bejelentett, 10,5 milliárd dolláros hozzájárulásától. Az Egyesült Államok konkrét számot eddig nem közölt, csak annyit, hogy kész "fair részt" vállalni a fejlődők klímavédelmi gyorstámogatásából.
A zöld termelésre átálló országok nyerik a gazdasági versenyt
A gazdasági versenynek azok az országok lesznek a nyertesei, amelyek előbb ráállnak egy fenntartható, nem a fosszilis erőforrásokra épülő zöld termelésre - mondta Bozsó Brigitta, az Energia Klub éghajlatvédelmi projektvezetője kedden Koppenhágában az MTI-nek. Hangsúlyozta: a fosszilis erőforrások eleve kimerülő energiaforrások, egyre drágábbak lesznek, és nő a függőség. Ha a koppenhágai tárgyalásokon azokat a gazdasági, egészségügyi és energiabiztonsági szempontokat is figyelembe vennék a politikusok, amelyek túlmutatnak az éghajlaton, akkor egyértelműbben el tudnák kötelezni magukat a káros anyagok kibocsátásának csökkentése mellett - mondta Bozsó Brigitta.
XVI. Benedek: sürgősen cselekedni kell a környezet védelme érdekében
A pápa szerint az emberiségnek sürgősen cselekednie kell a környezet védelme érdekében, mert a klímaváltozás és a természeti katasztrófák fenyegetik az olyan alapvető emberi jogokat, mint az élethez, az élelemhez és az egészséghez való jog. A katolikus egyházfő felszólította a fejlett társadalmakat, hogy az energiafogyasztás csökkentésével és valamilyen energiahatékony politika előtérbe helyezésével térjenek át "józanabb életstílusra".
Az iparosodott országoknak ezenkívül fel kell ismerniük "történelmi felelősségüket" az üvegházhatást és ezáltal a globális felmelegedést okozó gázok kibocsátásában, és együttérzést kell mutatniuk a fejlődő országokkal. A fejlődő országokat sem szabad azonban felmenteni saját felelősségük alól - jelenti ki az egyházfő a világ vezetőihez intézett rendes évi üzenetében, amely hivatalosan az egyház által január 1-jén tartandó ünnepnapra, a béke világnapjára íródott, de szövegét a Vatikán már kedden nyilvánosságra hozta.
Gyengíti a magyar állam a közös EU álláspontot a WWF szerint
Megdöbbentőnek tartja a WWF Magyarország, hogy miközben az EU más fejlett országokat is szeretne meggyőzni a minimum 30 százalékos kibocsátás-csökkentésről Koppenhágában, Magyarország újabb lépést tesz egy évi 2 millió tonna széndioxidot kibocsátó ligniterőmű megépítésére - derül ki a környezetvédő szervezet MTI-nek eljuttatott keddi közleményéből.
A WWF erre a következtetésre jutott abból, hogy a Mátrai Villamos Művek Termelő ZRt-ben a napokban tőkét emelt a 75 százalékban tulajdonos állami kézben lévő Magyar Villamos Művek ZRt. (MVM) és a kisebbségi tulajdonos Mátrai Erőmű ZRt. Az állami cég sajátos módon az ENSZ Koppenhágai Klímakonferenciájára időzítette a lépést, amellyel újonnan elkötelezte magát arra, hogy egy legalább 400 megawattos, évi több mint 2 millió tonna széndioxidot kibocsátó ligniterőművet épít Visontán.
A döntés azért is meglepő, mert a heves megyei főügyészség a WWF beadványára ügyészségi vizsgálatot indított a tervezett nagyerőmű engedélyezési folyamatával kapcsolatban, amely még nem zárult le. A WWF és jogi szakértői szerint az erőmű egységes környezetvédelmi engedélyének kiadása során az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség súlyosan megsértette kötelezettségeit tényállás tisztázását és az eljárási rendet illetően.
Így például a kiadott engedélyből hiányoznak a levegőtisztaság-védelmi határértékek, és figyelmen kívül hagyják a természetvédelmi értékek, köztük Natura 2000 területek védelmét - állítja a WWF. Az engedélyezési folyamat megsértette a nyilvánosság bevonására vonatkozó szabályokat.